Regulačný úrad predal operátorom frekvencie za desiatky miliónov eur, tí sa postarajú o celoslovenské 5G pokrytie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
5G sieť
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb získal za ponúkané frekvencie z pásma 3 600 MHz 63,61 milióna eur.

Operátori si rozdelia frekvenčné pásma

Predané frekvencie cez elektronickú aukciu budú mať dôležitú úlohu v budovaní 5G sietí. Víťazmi frekvenčných blokov, ktorých predložené ponuky splnili podmienky vo výzve, sú mobilní operátori Orange Slovensko, O2 Slovakia, Slovak Telekom a Swan.

Regulačný úrad ako národný regulátor a cenový orgán v oblasti elektronických komunikácií o tom informoval v piatok s tým, že výberové konanie na vydanie individuálnych povolení na používanie frekvencií z uvedeného pásma formou elektronickej aukcie ukončil 5. mája.

Spoločnosť Swan získala frekvenčný úsek 3 410 – 3 500 MHz za 14,4 milióna eur, Orange Slovensko frekvenčný úsek 3 500 – 3 600 MHz za 16 miliónov eur, O2 Slovakia frekvenčný úsek 3 600 – 3 700 MHz za 17,21 milióna eur a Slovak Telekom frekvenčný úsek 3 700 – 3 800 MHz za 16 miliónov eur.

Investície do 5G sietí

Frekvencie z pásma 3 600 MHz budú úspešní účastníci môcť začať používať od 1. septembra 2025. Rozhodnutia úradu o pridelení frekvencií a o určení podmienok vydané na základe pripravovaného výberového konania budú vydané s platnosťou do 31. decembra 2045.

Regulačný úrad začal výberové konanie 1. marca, kedy zverejnil výzvu na predkladanie ponúk. „Cieľom tohto výberového konania bola podpora investícií do nových technológií 5G výrazne skôr ako vyprší platnosť súčasných individuálnych povolení vo frekvenčnom pásme 3 600 MHz (31. augusta 2025),“ uviedol predseda úradu Ivan Marták.

Záujemcovia mohli predkladať svoje ponuky do 5. apríla, následne päťčlenná výberová komisia posúdila, či ponuky spĺňajú všetky podmienky stanovené vo výzve. Regulátor informoval účastníkov, že ich ponuky splnili všetky formálne náležitosti a postúpili do aukčnej fázy výberového konania.

Úrad predal kompletne celé pásmo

V rámci prípravy na elektronickú aukciu absolvovali všetci účastníci školenie na obsluhu elektronického aukčného systému a skúšobnú aukciu, počas ktorej si mohli overiť schopnosť elektronický aukčný systém obsluhovať.

Jediným hodnotiacim kritériom bola výška ponúkanej jednorazovej úhrady za pridelenie frekvencií. Celý proces podľa úradu prebehol úspešne.

„Predali sme kompletne celé pásmo a navyše za cenu, ktorá predstavuje slušný európsky priemer. Sme spokojní,“ dodal Marták.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Marták
Firmy a inštitúcie O2Orange SlovenskoSlovak TelekomSWANÚrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb