Tvorca pokročilého chatbota ChatGPT volá po regulácii umelej inteligencie. V čom vidí problém?

Sam Altman
Riaditeľ spoločnosť OpenAI Sam Altman. Foto: SITA/AP

Tvorca pokročilého chatbota ChatGPT vyzval amerických zákonodarcov, aby regulovali umelú inteligenciu (AI). Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI, ktorá stojí za ChatGPT, v utorok pred výborom amerického Senátu vypovedal o možnostiach a úskaliach novej technológie.

Mali by sa udeľovať licencie

Sam Altman sa okrem iného vyjadril, že by mala vzniknúť nová agentúra, ktorá by udeľovala licencie spoločnostiam zaoberajúcim sa umelou inteligenciou.

V priebehu niekoľkých mesiacov vstúpilo na trh niekoľko modelov AI. ChatGPT a ďalšie podobné programy pritom dokážu vytvárať neuveriteľne ľudské odpovede na otázky, no môžu byť aj veľmi nepresné.

Tridsaťosemročný Altman sa stal akýmsi hovorcom tohto rozvíjajúceho sa odvetvia a nevyhýba sa ani etickým otázkam, ktoré umelá inteligencia vyvoláva, pričom presadzuje jej väčšiu reguláciu.

Vplyv na zamestnanosť a demokraciu

Umelá inteligencia by podľa neho mohla mať taký veľký význam ako „tlačiarenský stroj“, no priznal i jej potenciálne nebezpečenstvá.

Pripustil aj jej možný vplyv na hospodárstvo, vrátane pravdepodobnosti, že technológia AI by mohla nahradiť niektoré pracovné miesta, čo by v určitých oblastiach viedlo k prepúšťaniu.

„Bude to mať vplyv na pracovné miesta. Snažíme sa o tom veľmi jasne hovoriť,“ povedal. Zákonodarcov tiež upozornil, že sa obáva potenciálneho vplyvu na demokraciu a toho, ako by sa umelá inteligencia mohla využívať na cielené zasielanie dezinformácií počas volieb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sam Altman
Firmy a inštitúcie OpenAI