Dolinková chce kultivovať, ako sa naše zdravotné odvody rozdeľujú medzi poisťovne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Dolinková
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) pripravuje návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorá má priniesť ďalšiu kultiváciu procesu prerozdelenia poistného medzi zdravotné poisťovne.

Novelu zákona by mala na pripomienkovanie predložiť v apríli tohto roka.

Na akom princípe je postavené?

Prerozdeľovanie poistného na verejné zdravotné poistenie, ktoré je funkčné v systéme verejného zdravotného poistenia nepretržite a kontinuálne od roku 1995 do súčasnosti, je postavené na princípe, keď sa časť vybraných prostriedkov zo všetkých zdravotných poisťovní prerozdeľuje medzi jednotlivé zdravotné poisťovne v závislosti od rizikovosti poistného kmeňa.

Princípom je, že zdravotná poisťovňa s rizikovejším poistným kmeňom nenesie celé poistné riziko, ale toto riziko sa rovnomerne rozdeľuje medzi všetky zdravotné poisťovne.

„Kultivácia tohto procesu, použitie nových parametrov, má za cieľ ďalej zvyšovať predikčnú schopnosť modelu prerozdelenia,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Rozšírenie o nové indexy

Prerozdeľovací mechanizmus medzi zdravotnými poisťovňami sa od roku 2023 rozšíril o nové indexy rizika. Tie majú lepšie zachytiť predpokladané budúce náklady na zdravotnú starostlivosť, a tak vyrovnať rozdiely medzi poistnými kmeňmi jednotlivých zdravotných poisťovní.

Existujúce indexy rizika sa rozšírili o diagnosticko-nákladové skupiny (DCG) a nákladové skupiny zdravotníckych pomôcok.

Základ mesačného prerozdeľovania sa zvýšil z 95 % na 96 % z celkovej sumy zaplatených preddavkov na poistné po odpočítaní́ preddavkov na nadlimitnú sumu za všetky zdravotné poisťovne na základe úspešnosti výberu poistného.

To znamená, že sa o jeden percentuálny bod znížil podiel prostriedkov, ktoré zostanú zdravotnej poisťovni bez prerozdelenia.

Poistný kmeň s vyššou chorobnosťou

Poisťovňa Dôvera v novembri 2022 upozorňovala na to, že pôvodný prerozdeľovací mechanizmus zdravotného poistenia medzi jednotlivé poisťovne nevykazoval výrazné nedostatky.

Na Slovensku fungoval jeden z najlepších prerozdeľovacích mechanizmov, uviedol agentúru SITA Matej Štepiansky zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

„Pri súčasnom modeli sa dokonca oplatí mať poistený kmeň s vyššou chorobnosťou, pretože jeho kompenzácia cez prerozdeľovací mechanizmus je veľmi výhodná,“ povedal Štepiansky.

Model v prospech VšZP

Z prerozdeľovania podľa poisťovne Dôvera získava peniaze iba Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), čím sa kompenzuje vyššia chorobnosť jej poistencov.

Za ostatných desať rokov sa pritom podľa Štepianskeho výrazne upravil prerozdeľovací model v prospech VšZP.

Štátna VšZP vtedy pre agentúru SITA uviedla, že prerozdeľovací mechanizmus nie je dokonalý nástroj a v prostredí troch poisťovní nedokáže plne kompenzovať skutočné úhrady za poskytnutú starostlivosť.

Nebránia sa rozšíreniu parametrov

Pozitívne dovtedajší prerozdeľovací mechanizmus medzi zdravotnými poisťovňami hodnotila aj poisťovňa Union. Systém prerozdelenia poistného na Slovensku podľa poisťovne patrí po Holandsku k najlepším.

„Rozšíreniu parametrov sa nebránime, ak majú zmysel a sú objektívne stanovené bez toho, že by ich hlavným cieľom bolo pomáhať štátnej poisťovni,“ uviedla v novembri 2022 pre agentúru SITA hovorkyňa poisťovne Union Kristína Balúchová.

Zvýšenie bázy pre prerozdeľovanie z 95 % na 96 % vtedy okomentovala tak, že vo všeobecnosti neprináša vylepšenia a pre systém žiadne pozitíva, dokonca znižuje motiváciu k lepšiemu výberu poistného.

„Ako jeho jediný účel vnímame to, že navýšenie bázy má pomôcť iba Všeobecnej zdravotnej poisťovni,“ dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kristína BalúchováMatej ŠtepianskýZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRUnion poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa