Kokorák mal odstúpiť z postu riaditeľa národného ústavu vo Vyšných Hágoch, začal iba v októbri

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie

Riaditeľ Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie (NÚTPCHaHCH) vo Vyšných Hágoch Lukáš Kokorák odstúpil zo svojho postu. Pre agentúru SITA to potvrdil námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť a zároveň jeden z primárov Peter Šterbák.

„Prišiel nám do ústavu dnes (20. októbra pozn. redakcie) ráno e-mail, v ktorom píše, že sa vzdáva funkcie štatutára,“ povedal. Ministerstvo zdravotníctva informáciu nepotvrdilo ani nevyvrátilo. V stanovisku pre SITA uviedlo, že k situácii v národnom ústave sa oficiálne vyjadrí v piatok po stretnutí vedenia rezortu so zamestnancami.

Spochybnenie výberového konania

Kokorák nastúpil ako riaditeľ v ústave začiatkom októbra na základe výberového konania. Zamestnanci však v otvorenom liste ministrovi zdravotníctva označili jeho referencie za rozporuplné a rovnako spochybňujú aj samotné výberové konanie.

Znepokojujú ich personálne zmeny na poste štatutárneho zástupcu, za posledný polrok tam majú už štvrtého. Viac ako 90 percent zamestnancov následne podpísalo petíciu proti tomu, aby nový riaditeľ pokračoval vo svojej funkcii. V utorok ju zaslali poštou na ministerstvo zdravotníctva.

Kokorák má dlhú prax

Kokorák počas minulého týždňa pre SITA uviedol, že pochybnosti v súvislosti s jeho referenciami z predchádzajúcich pracovísk sa nezakladajú na pravde a sú účelovo vykonštruované. Poukázal pritom na svoju dvanásťročnú prax v oblasti zdravotníctva, skúsenosti s riadením tímu a manažérske vzdelanie.

Podľa jeho názoru je napätá situácia v ústave spojená s odchodom dočasne povereného exriaditeľa Slávka Rodáka, ktorý neuspel vo výberovom konaní. Ministerstvo vtedy reagovalo, že výberové konanie na obsadenie miesta riaditeľa – štatutárneho orgánu sa uskutočnilo v súlade s platnými právnymi predpismi. Rovnako informovalo, že neplánuje rušenie národného ústavu ani jeho zlučovanie s iným zdravotníckym zariadením.

Pôvodná Liečebňa tuberkulózy a respiračných chorôb vo Vyšných Hágoch bola zriadená v roku 1960. Súčasný štatút Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie dostalo zariadenie v roku 2007. Ide o najvyššie položenú nemocnicu na Slovensku, nachádza sa v nadmorskej výške 1 124 metrov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš KokorákPeter ŠterbákSlavko Rodák
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNárodný ústav tuberkulózyPľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy