Nový šéf Národného ústavu vo Vyšných Hágoch sa bráni a odmietol účelové spochybňovanie svojich referencií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Nový riaditeľ Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie (NÚTPCHaHCH) vo Vyšných Hágoch Lukáš Kokorák tvrdí, že pochybnosti v súvislosti s jeho referenciami z predchádzajúcich pracovísk sa nezakladajú na pravde a sú účelovo vykonštruované.

Rozporuplné referencie

Podľa jeho názoru je napätá situácia v ústave spojená s odchodom dočasne povereného exriaditeľa Slavka Rodáka, ktorý neuspel vo výberovom konaní.

Kokorák to uviedol pre agentúru SITA v reakcii na list, ktorý zamestnanci ústavu zaslali ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému. V ňom jeho referencie označili za rozporuplné a rovnako spochybňujú aj samotné výberové konanie.

„V oblasti zdravotníctva pracujem dvanásť rokov. Mám skúsenosti s riadením tímu, mám manažérske vzdelanie a na prácu manažéra som sa dlhodobo pripravoval. Počas mojej predchádzajúcej odbornej praxe nemám vedomosti o tom, že som akýmkoľvek spôsobom pochybil, či už ako lekár alebo ako manažér. Nikdy voči mojej osobe a mojej práci neboli vznesené žiadne sťažnosti, pochybnosti alebo obvinenia,“ zhodnotil nový riaditeľ ústavu.

Zároveň dodal, že do výberového konania na miesto riaditeľa NÚTPCHaHCH, ktoré vyhlásilo ministerstvo zdravotníctva, sa riadne prihlásil. „V predmetnom výberovom konaní som uspel. Zo zverejneného stanoviska Ministerstva zdravotníctva SR vyplýva, že výberové konanie sa uskutočnilo v súlade s platnými právnymi predpismi,“ pripomenul.

Časté zmeny vo vedení

Zamestnanci sa obrátili na ministra zdravotníctva v otvorenom liste. Tvrdia, že ich znepokojujú personálne zmeny na poste štatutárneho zástupcu. Za posledný polrok tam majú už štvrtého.

V liste ďalej uviedli, že s nevôľou prijali informáciu o odvolaní Jozefa Poráča, ktorý ústav viedol pätnásť rokov. Od apríla bol prechodne poverený vedením primár Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny Peter Šterbák, následne od 1. júna Slavko Rodák, ktorý predtým pôsobil ako riaditeľ nemocnice vo Svidníku.

Ten podľa zamestnancov za štyri mesiace „preukázal odbornosť, profesionalitu, manažérske zručnosti a zodpovednosť“. Vo výberovom konaní ale neuspel, úspešným bol Kokorák.

Lengvarský navštívi zariadenie

Minister Lengvarský plánuje podľa rezortu navštíviť zariadenie počas tohto týždňa osobne. Rezort si stojí za tým, že výberové konanie na obsadenie miesta riaditeľa – štatutárneho orgánu sa uskutočnilo v súlade s platnými právnymi predpismi. Zároveň uviedlo, že neplánuje rušenie národného ústavu ani jeho zlučovanie s iným zdravotníckym zariadením.

Pôvodná Liečebňa tuberkulózy a respiračných chorôb vo Vyšných Hágoch bola zriadená v roku 1960. Súčasný štatút Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie dostalo zariadenie v roku 2007. Ide o najvyššie položenú nemocnicu na Slovensku, nachádza sa v nadmorskej výške 1 124 metrov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef PoráčLukáš KokorákPeter ŠterbákSlavko RodákVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy