Komora zubných lekárov kritizuje zrušenie benefitov. Nikto s nami v tejto veci nekomunikoval, tvrdí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
zuby, zubar
Kým lekári majú počas pohotovostnej služby garantovanú minimálnu výšku odmeny, pri zubároch to nie je. Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Je neštandardné zrušiť benefity v podstate zo dňa na deň. Uviedol to pre agentúru SITA prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík. Zároveň poukázal na to, že s komorou zubných lekárov nikto nekomunikoval ani pri zavádzaní zubných benefitov v roku 2018 a ani teraz pri ich rušení.

Ďalší administratívny úkon

Podľa jeho slov pri zavádzaní týchto benefitov išlo najmä o ďalší administratívny úkon, ktorý zbytočne zaťažoval a zdržiaval poskytovateľa zubnolekárskej zdravotnej starostlivosti.

Slovenskí zubári zároveň pripúšťajú, že to bol jeden z efektívnych „tahačov“ zvýšenia preventívnych prehliadok aj u všeobecných lekárov. Rovnako slúžil ako motivačný nástroj na následné ošetrenie, napríklad zubných kazov, výplní koreňových kanálikov či v neposlednom rade dentálnej hygieny.

Je potrebná komunikácia

Komora v prípade zavádzania nových benefitov je ochotná ponúknuť riešenia a pomôcť nastaviť benefity tak, aby neboli zaťažujúce pre zubných lekárov, a zároveň aby boli motivačné pre pacientov. Pripomína, že je potrebné len spolu komunikovať.

„Či je zrušenie zubných benefitov je správny ťah na bránu v zmysle šetrenia pre dofinancovanie zdravotníctva, musí nakoniec povedať pacient. Ale určite spokojný nebude, nakoľko termíny zubných ošetrení sú rozplánované počas celého roka a pacient počítal aj s benefitom zo svojej zdravotnej poisťovne,“ uzavrela za Slovenskú komoru zubných lekárov hovorkyňa Lujza Hanová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MoravčíkLujza Hanová
Firmy a inštitúcie SKZL Slovenská komora zubných lekárov