Lekári hromadne stiahli svoje výpovede, vítajú podpísané memorandum medzi vládou a LOZ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sestry
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 1. decembra 15:23

Po stredajšom podpise memoranda o zlepšení systému zdravotníctva medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ) lekári v nemocniciach hromadne stiahli svoje výpovede.

Podpísanie memoranda medzi vládou a LOZ, ako aj schválenie potrebnej legislatívy, vítajú viacerí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.

Normálny režim

Hovorkyňa žilinského samosprávneho kraja Eva Lacová potvrdila, že lekári z nemocníc v Žilinskom kraji stiahli svoje výpovede. „Vďaka tomu sme aj naďalej schopní od polnoci 1. decembra 2022 poskytovať zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu a nemocnice na území Žilinského kraja tak budú fungovať v normálnom režime, vrátane plánovaných výkonov a ostatnej zdravotnej starostlivosti,“ uviedla.

Stiahnutie výpovedí lekármi pre agentúru SITA potvrdila aj hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou Banská Bystrica Jana Petríková. „V stredu štatutár nemocnice a všetci lekári, ktorí podali výpovede, podpísali Dohody o zmene pracovnej zmluvy, ktoré sú prílohou Memoranda medzi vládou SR a LOZ, a v rámci ktorých lekári odvolali výpovede a zamestnávateľ s týmto odvolaním výpovede súhlasil. Vo štvrtok lekári riadne nastúpili do práce, prevádzka nemocnice nie je z dôvodu výpovedí nijakým spôsobom obmedzená,“ povedala.

Pre pacientov sa nič nemení

Aj Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) v Košiciach, kde pôvodne podalo výpovede 226 z 907 lekárov, funguje v štandardnom režime a pre pacientov sa nič nemení.

„Až na dvoch kolegov všetci lekári stiahli svoje výpovede, rovnako aj zdravotné sestry Neurochirurgickej kliniky. Tým, že UNLP nepristúpila k rušeniu plánovaných operácií, nemocnica pokračuje bez zmien v organizácii práce a poskytujeme nielen akútnu zdravotnú starostlivosť, ale aj plánované operácie,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ UNLP Košice Ľuboslav Beňa.

Všetky kliniky, oddelenia a ambulancie podľa neho fungujú aj naďalej v štandardnom režime.

Akcia sa skončila úspešne

Výpovede 30. novembra stiahlo aj všetkých 144 lekárov Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove. Potvrdil to predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) pri FNsP J. A. Reimana v Prešove Michal Polician.

„Akcia skončila úspešne, lekári sa vrátili na svoje pracovné pozície. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti v prešovskej nemocnici je plne zabezpečené, aj keď už bol vypracovaný krízový režim. Sme pripravení poskytovať naďalej zdravotnú starostlivosť už v plnom rozsahu ako predtým,“ uviedol Polician.

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove už funguje v štandardnom režime a bez obmedzení. Poskytuje tak úplnú zdravotnú starostlivosť. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ prešovskej nemocnice Ľubomír Šarník.

Nemocnica vo štvrtok pôvodne informovala, že počas štvrtka 2. a piatka 3. decembra poskytuje iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť a vopred naplánovanú onkologickú a biologickú liečbu. Úplnú zdravotnú starostlivosť mala podľa pôvodného vyjadrenia riaditeľa poskytovať od soboty 3. decembra.

Vyjednávanie nemocníc z poisťovňami

Aj lekári v popradskej a ľubovnianskej nemocnici stiahli svoje výpovede. V Poprade podalo výpovede 85 lekárov, nemocnica už mala preto pripravený krízový plán v snahe poskytovať naďalej zdravotnú starostlivosť. Hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda však vo štvrtok pre agentúru SITA potvrdila, že aj tam lekári svoje výpovede stiahli. „Výpovede sú stiahnuté, ostali v platnosti tri. Poskytujeme zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu, žiadne operácie neboli rušené,“ povedala.

Rovnako tak urobili aj všetci lekári v Ľubovnianskej nemocnici, kde ich podalo výpovede 46, teda polovica. „Ideme v štandardnom režime. Myslím si, že už budeme robiť aj nejaké plánované zákroky,“ povedal pre SITA riaditeľ nemocnice Peter Bizovský. Ešte pred týždňom sa ale obával, že Ľubovnianska nemocnica nebude od 1. decembra vedieť poskytnúť akútnu zdravotnú starostlivosť, keďže výpovede podali nosní lekári na oddeleniach, a to na internom, neurológii, detskom, chirurgii a gynekológii.

Dnes si myslí, že postupne by časť akútnej zdravotnej starostlivosti vedeli poskytnúť, pretože veľa lekárov stiahlo výpovede už v stredu 30. novembra a nečakali na hraničný termín polnoci. „Nevedeli by sme ale poskytnúť starostlivosť, čo sa týka chirurgických disciplín, teda gynekológiu a chirurgiu, pri ktorých by sme museli odkláňať pacientov,“ skonštatoval. V súčasnosti sa riaditeľ obáva vyjednávania nemocníc s poisťovňami, ktoré by mohlo byť podľa jeho slov „ďalším kameňom úrazu“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva LacováJana PetríkováĽubomír ŠarníkĽuboslav BeňaMichal PolicianPeter BizovskýSylvia Galajda
Firmy a inštitúcie FNsP FDR BB Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská BystricaFNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana PrešovUNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice