Menia sa postupy pri starostlivosti o osoby s transsexualizmom, problémom bola aj administratíva na matrikách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
LGBT, aktivisti, protest
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo zdravotníctva SR ruší s účinnosťou od 3. apríla štandardný postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom.

Dôvody vyplývajú z aplikačnej a procesnej praxe, a to v štádiu po vykonaní všetkých medicínskych intervencií, ktoré jednoznačne potvrdia diagnózu transsexualizmus a stotožnenie pacienta so želaným pohlavím.

Vysoko odborná záležitosť

Jedným z dôvodov prečo ministerstvo zdravotníctva pristúpilo k zrušeniu tohto štandardného postupu je skutočnosť, že hoci ide o špecificky vysoko odbornú záležitosť medicínskej úrovne, má aj značný etický a celospoločenský dopad.

V tejto súvislosti máme za to, že prijatie štandardu nebolo dostatočne spoločnosti komunikované a zdôvodnené, z čoho vyplývajú množiace sa problémy a podnety jeho implementácie. Takými sú existujúce nezrovnalosti v administratívno-technických postupoch, ktoré vedú k administratívnej zmene pohlavia na matrike podľa príslušných právnych noriem,“ uvádza rezort zdravotníctva.

Príkladom je zákon o mene a priezvisku a zákon o rodnom čísle v gescii ministerstva vnútra. Ministerstvo zdravotníctva bude preto intenzívne iniciovať rokovania s ministerstvom vnútra za účelom hľadania medzirezortnej koordinácie tak, aby po absolvovaní medicínskej intervencie došlo aj k jeho správnemu legislatívnemu sprocesovaniu.

Postup sa nevzťahuje na detskú populáciu

Je potrebné zdôrazniť, že sa plne stotožňujeme s odborným obsahom tohto štandardného postupu, za ktorým stojí obrovský tím profesionálov s dlhoročnou praxou pri starostlivosti o dospelé osoby s transsexualizmom,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Potvrdzuje to aj stanovisko Európskej psychiatrickej asociácie, ktorá tento štandardný postup hodnotí ako vysoko odborný so zohľadnením najnovších súčasných poznatkov medicínskej praxe.

Rezort zdravotníctva tiež zdôrazňuje, že uvedený štandardný postup sa nikdy nevzťahoval na detskú populáciu, nakoľko na túto vekovú kategóriu je nevyhnutné pozerať sa s osobitným zreteľom. Štandardný postup bol určený výhradne pre osoby staršie ako 18 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR