Poľský prezident Duda vetoval zákon o voľnom predaji núdzovej antikoncepcie, vraj si viac zakladá na poverách než na lekárskych poznatkoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrzej Duda
Poľský prezident Andrzej Duda. Foto: archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Poľský prezident Andrzej Duda v piatok vetoval zákon, ktorý by umožnil predaj núdzovej antikoncepcie bez lekárskeho predpisu pre dievčatá a ženy vo veku 15 rokov a viac. Duda má podľa vyhlásenia jeho úradu obavy o zdravie maloletých a počúva hlasy rodičov.

Prezidenta Dudu nepresvedčili

Duda poslal zákon späť do parlamentu, ale podľa vyhlásenia je otvorený debate o voľnom prístupe k „tabletke po“ pre ženy vo veku 18 rokov a viac. Ako sa uvádza v stanovisku, počas verejnej diskusie nezazneli žiadne presvedčivé argumenty, ktoré by ospravedlňovali voľný prístup k tabletkám pre dievčatá mladšie ako 18 rokov.

Spomenutý zákon schválil parlament minulý mesiac, na to aby vstúpil do platnosti však potreboval Dudov podpis. Nová proeurópska vláda zamýšľala legislatívu ako prvý krok smerom k liberalizácii reprodukčných predpisov, ktoré patria medzi najprísnejšie v Európe. Dané predpisy z dielne predošlej konzervatívnej vlády, ktoré Duda schválil, vyvolali masívne pouličné protesty.

Tabletka bude bez názoru prezidenta

Premiér Donald Tusk sa na sociálnej sieti X vyjadril, že Duda „premeškal príležitosť byť na strane žien“ a realizujú plán B. Ministerka zdravotníctva Izabela Leszczyna vysvetlila, že v rámci plánu B vydajú smernicu, ktorá umožní lekárnikom vydávať potrebné recepty. Plán pred realizáciou predložia na verejné prerokovanie.

Poľská ministerka pre rovnosť Katarzyna Kotula sa na X vyjadrila, že „tabletka po bude dostupná bez ohľadu na to, aký je názor prezidenta, ktorý svoje rozhodnutie zakladá skôr na poverách než na lekárskych poznatkoch“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrzej DudaDonald Tusk