Musíme sa poučiť z pandémie, tvrdia sestry a žiadajú rešpekt aj spravodlivé odmeňovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zdravotné sestry a pôrodné asistentky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Musíme sa poučiť z pandémie a vytvoriť pre sestry a pôrodné asistentky takú budúcnosť, ktorá im zabezpečí rešpekt a spravodlivé odmeňovanie. Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier, ktorý pripadá na 12. mája, to v tlačovej správe uviedla Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA).

Ošetrovateľstvo je podľa komory jedna z profesií, ktorá má nezastupiteľné miesto. Upozorňuje na to, že s neistotou v súvislosti s COVID-19 boli nemocnice a zdravotnícke zariadenia pod extrémnym tlakom.

Po sestrách bol taký vysoký dopyt, že sestry na dôchodku pracovali aj naďalej, chodili pomáhať nemocniciam a prepracovaným sestrám, ktoré cítili účinky COVID-19,“ uviedla komora.

Sestry sú podľa SK SaPA dôležité spolupracovníčky lekárov a zabezpečujú chod zdravotníckych zariadení. „Cesta k naplneniu poslania ošetrovateľstva je zložitá, ale dosiahnuteľná. Vyžaduje si však vedomosti, vzájomnú podporu, rešpektovanie odbornej identity, špecifických požiadaviek a aktivitu nielen komory, ale každého jednotlivca, každej sestry a pôrodnej asistentky,“ dodala prezidentka komory Iveta Lazorová.

SK SaPA si každoročne pripomína Medzinárodný deň sestier organizovaním slávnostných podujatí, či už v regiónoch, ako aj na celoslovenskej úrovni pod názvom Biele srdce. Udeľovaním prestížnych ocenení Biele srdce chce komora oceniť svojich členov, ale zároveň ukázať verejnosti skutočnú prácu sestier a ich roly v zdravotníckom systéme.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta Lazorová
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek