Nemocnica Košice - Šaca hlási aj naďalej vážnu situáciu, v Prešove je hospitalizovaných viac ako 150 pacientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica Košice Šaca
Nemocnica Košice - Šaca. Foto: SITA
  • aktualizované 14. decembra, 14:29

V nemocnici AGEL Košice – Šaca majú momentálne hospitalizovaných 21 COVID pacientov. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavliková.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

„Situácia je naďalej vážna, aktuálne poskytujeme zdravotnú starostlivosť 21 na koronavírus pozitívnym pacientom. Z nich je 19 napojených na kyslík a dvaja na high flowe. Podporu umelej pľúcnej ventilácie (UPV) potrebujú traja pacienti, štatisticky hovoríme o 100 percent nezaočkovaných na UPV a 75 percent na bežnom lôžku. Čo sa týka zdravotníckeho zariadenia, až 83 percent všetkých zamestnancov je zaočkovaných. U medicínskeho personálu sa blížime k 90 percentám, pričom každý zamestnanec sa môže aj bez objednania zaočkovať 3. dávkou počas otváracích hodín nášho Vakcinačného centra na Poliklinike VA U. S. Steel,“ uviedol riaditeľ nemocnice Košice – Šaca Pavol Rusnák.

Prítomnosť pri pôrode

Čo sa týka prevádzky na Gynekologicko-pôrodníckej klinike, tá obmedzená nie je. „V prípade COVID pozitívnych rodičiek vedieme ich pôrody v izolovaných pôrodných boxoch alebo v prípade cisárskeho rezu na operačnej sále pre COVID pozitívnych pacientov, v šestonedelí sú rodičky izolované na covidových izbách. Budúce mamičky, ktoré nie sú nakazené koronavírusom, rodia v normálnom režime, prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode je možná len pri negatívnom PCR vyšetrení nie staršom ako 72 hodín,“ vyjadril sa prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky nemocnice Košice-Šaca Ján Richnavský.

Vzhľadom na závažnú a rýchlo sa meniacu epidemickú situáciu zdravotnícke zariadenie žiada pacientov, návštevníkov a sprevádzajúce osoby vstupujúce do objektov nemocnice, aby sa riadili informáciami zverejnenými na oficiálnych informačných kanáloch nemocnice a rešpektovali pokyny službukonajúceho personálu.

Počet nakazených klesá aj v Prešove

Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove naďalej klesá. Pokles počtu hospitalizovaných je však nižší ako počet úmrtí v priebehu uplynulých šiestich dní, počas ktorých hospitalizovali 76 nových pacientov nakazených koronavírusom.

Ako agentúru SITA informoval riaditeľ prešovskej nemocnice Ľubomír Šarník, k utorku je na 249-tich lôžkach infekčného oddelenia prešovskej nemocnice hospitalizovaných 154 pacientov, z toho 12 je na umelej pľúcnej ventilácii. Oproti strede 8. decembra, keď nemocnica evidovala 176 hospitalizovaných, je to pokles o 22 pacientov.

Zomrelo ďalších 27 ľudí

O jedného pacienta menej je aj na umelej pľúcnej ventilácii. Počet obetí ochorenia COVID-19 však za rovnaké obdobie stúpol o 27, celkovo v tretej vlne od začiatku septembra zaznamenali v prešovskej nemocnici už 324 úmrtí. Celkový počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 od 1. septembra je aktuálne na úrovni 1 283 pacientov, minulú stredu ich nemocnica evidovala 1 207.

Šarník ďalej dodal, že v rámci hospitalizácií prevláda veková kategória nad 70 rokov. Z hospitalizovaných pacientov je aktuálne takmer 67 percent neočkovaných. Nemocnica aktuálne eviduje z dôvodu ochorenia na COVID-19 spolu 39 chýbajúcich zamestnancov. V porovnaní s predchádzajúcich týždňom ich počet klesol o desať. Celkovo v nemocnice pracuje viac ako 2 600 zamestnancov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichnavskýĽubomír ŠarníkMartina PavlikováPavol Rusnák
Firmy a inštitúcie FNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana PrešovNemocnica Košice - Šaca