Nemocnica v Žiari nad Hronom pozastaví 24-hodinovú prevádzku gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Navy blue gynecological chair with ultrasound monitor in the hospital
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vedenie Nemocnice Agel v Žiari nad Hronom pozastaví 24-hodinovú prevádzku gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia na tri mesiace.

Vedenie k tomuto kroku prinútil aktuálny stav nedostatku zdravotníckeho personálu. Zmeny začnú platiť v polovici decembra. Prevádzka gynekologickej ambulancie či plánovaných operácií sa meniť nebude.

Kategorizácia nemocníc

Nemocnica tvrdí, že kapacitne nedokáže pokryť riadnu neprežitú prevádzku oddelenia a hlavne ústavnú pohotovostnú službu bez toho, aby lekárov a pacientky nevystavovala riziku zlyhania, a to z dôvodu preťaženia.

„Najmä medializácia optimalizácie siete nemocníc zohrala výraznú úlohu v destabilizácii personálu v nemocniciach nášho typu kategorizovaných do úrovne I., ako je aj žiarska nemocnica. V nej sú avizované kvantitatívne kritériá v počtoch pôrodov a riadená redukcia počtu pôrodníc s menej ako 800 pôrodmi ročne. Redukciu počtu pôrodníc predbiehajú odchody skúsených lekárov z menších pracovísk, akým je aj táto nemocnica s tohtoročným očakávaným počtom pôrodov asi 480,“ uviedol medicínsky riaditeľ Agel SK Waldemar Krzysztof Kmiecik.

Ten budúcim rodičkám ponúka aj náhradnú alternatívu, akou je možnosť pôrodu v najbližšej pôrodnici – Nemocnica Agel vo Zvolene.

Zdravotná služba na prepravu do pôrodnice

Rodičkám je tu k dispozícii zrekonštruované oddelenie šestonedelia, novorodenecké oddelenie, nadštandardné izby a ambulantný trakt.

O niekoľko týždňov by nemocnica mala spustiť prevádzku komplexne obnovených pôrodných boxov i operačnej sály pre cisárske rezy.

Rodičky taktiež môžu využiť Nemocnicu Agel v Leviciach. Podľa informácií Waldemara Krzysztofa Kmiecika nemocnica prevádzkuje aj oddelenie pre rizikové tehotenstvo, konzultačnú gynekologickú ambulanciu a ultrazvukovú ambulanciu.

Ročne sa v levickej nemocnici narodí asi 1 300 detí. Zároveň môžu rodičky využiť dopravnú zdravotnú službu Agel Merea na prepravu do pôrodnice.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Waldemar Krzysztof Kmiecik
Firmy a inštitúcie Nemocnica LeviceNemocnica Svet zdravia Žiar nad HronomNemocnica Zvolen