Prešovský kraj rozbehol očkovanie hneď v prvý týždeň nového roka, podávali sa už aj detské vakcíny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie, Prešovský kraj

Za prvý týždeň nového roka, s prestávkou počas sviatku Troch kráľov, aplikoval Prešovský samosprávny kraj (PSK) vo svojej réžii 6 250 vakcín proti ochoreniu COVID-19. Prvé tohtoročné očkovanie zorganizovala župa v nedeľu 2. januára v Bardejove a do konca minulého týždňa k nemu postupne pridala ďalších 25 očkovacích termínov.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Uplynulý piatok a sobotu sprístupnil kraj prvýkrát na svojim území očkovanie proti koronavírusu aj pre deti od 5 do 11 rokov veku. Do Prešova, Popradu a Humenného sa prišlo schválenou detskou vakcínou zaočkovať spolu 528 záujemcov.

Očkovali dvomi vakcínami

Ako konkretizovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, zo 6 250 podaných vakcín bola v 505 prípadoch aplikovaná vakcína Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson a 5 745 vakcín Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Z celkového počtu zaočkovaných bola proticovidová vakcína vo vekovej kategórii nad 60 rokov aplikovaná 1 283 ľuďom, čo predstavuje 20,5 percenta. V danom termíne prvú dávku vakcíny podali 1 125 záujemcom, druhú 519 a tretiu 4 606 ľuďom, uviedla hovorkyňa.

Vakcíny podávali aj v nákupných domoch

Očkovanie počas minulého týždňa prebiehalo vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Prešove, Poprade a Humennom, kde si pre proticovidovú vakcínu prišlo spolu 3 561 ľudí, z toho 582 pre jej prvú dávku.

V troch nákupných domoch v Bardejove, Prešove a Poprade zaočkovali alebo preočkovali celkovo 2 312 ľudí. Župa očkovala aj v Levoči, kde dostalo vakcínu 219 záujemcov, a vo Vranove nad Topľou, kde zaočkovali 158 ľudí.

Zaočkovali aj vyše päťsto detí

Kraj má za sebou tiež pilotné očkovanie detí vo vekovej kategóriu 5 až 11 rokov. V Prešove sa prišlo zaočkovať 227 detí, v Poprade ich bolo 217 a v Humennom 84. Prešovská krajská samospráva je aktuálne jediným subjektom umožňujúcim na svojom území očkovanie tejto kategórie a pokračovať by v ňom mala aj nadchádzajúci víkend.

Od nasledujúceho pracovného týždňa sa má ponuka vakcinácie detí od 5 rokov veku rozšíriť už aj o očkovacie miesta v nemocniciach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša Jeleňová
Firmy a inštitúcie BioNTechJohnson & JohnsonPfizerPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)