Protimonopolný úrad vykonal neohlásenú raziu u distribútorov liekov a zdravotníckych pomôcok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protimonopolný úrad SR
Protimonopolný úrad SR. Foto: archívne, SITA/Tomáš Benedikovič
Tento článok pre vás načítala AI.

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) vykonal neohlásenú inšpekciu v podnikateľských priestoroch podnikateľov pôsobiacich na trhu dodávok a veľkodistribúcie liekov a zdravotníckych pomôcok.

Úrad vykonal inšpekciu na základe podozrenia, že medzi dotknutými podnikateľmi existovala dohoda, ktorá mohla viesť k obmedzeniu hospodárskej súťaže, a to formou výmeny citlivých obchodných informácií, dohôd o cene, rozdelenia trhu alebo koordinácie postupu vo verejných obstarávaniach.

V danom prípade by mohlo ísť o horizontálnu dohodu medzi priamymi konkurentmi, ktorá patrí medzi najzávažnejšie porušenia súťažných pravidiel a považuje sa za ťažký kartel. Vzájomná dohoda medzi priamymi konkurentmi môže odstrániť konkurenčný boj a tlak na podnikateľov, čo môže mať za následok výrazné zvýšenie cien, menší výber tovarov a služieb a spomalenie inovácií,“ tvrdí PMÚ.

V prípade preukázania takejto dohody môže PMÚ podnikateľom uložiť pokutu až do výšky 10 % z obratu za predchádzajúce uzavreté účtovné obdobie.

To, že PMÚ uskutočnil inšpekciu ešte neznamená, že dotknutí podnikatelia porušili pravidlá hospodárskej súťaže, ani neprejudikuje závery prešetrovania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PMÚ Protimonopolný úrad SR