Rada lekárskej komory sa ohradila voči vyjadreniam ministra Naďa a žiada odbornú diskusiu o COVID-19

Marián Kollár
Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár počas mimoriadneho brífingu na tému: Nemocnice začali povolávať ambulantných lekárov, čo to bude znamenať v praxi. Bratislava, 16. október 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Rada Slovenskej lekárskej komory (SLK) považuje vyjadrenia ministra obrany SR Jaroslava Naďa za hrubé zasahovanie vládnej moci do vnútorných záležitostí komory ako stavovskej organizácie slovenských lekárov.

Odmietajú útoky Matoviča

Zároveň rázne odmieta nedávne útoky predsedu Vlády SR Igora Matoviča a ministra obrany na prezidenta komory Mariana Kollára a jej členov.

Uviedla to mediálna manažérka SLK Nancy Závodská. Komora tiež odmieta povolávanie lekárov do odberových tímov, ktoré nemá oporu v slovenskej legislatíve.

„Takéto zasahovanie považujeme za priame ohrozenie existencie demokratických inštitúcií a demokracie na Slovensku,“ konštatovala Závodská.

Neboli proti celoplošnému testovaniu

Rada lekárskej komory znovu požaduje kompetentnú odbornú diskusiu týkajúcu sa zvládnutia pandémie COVID-19 na Slovensku. Vyhlasuje, že ako jeden z najväčších zástupcov slovenských lekárov nikdy nebola a nie je proti intenzívnemu i plošnému testovaniu obyvateľov Slovenskej republiky.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Celoplošné testovanie

„Toto sa však nemôže diať spôsobom, ktorý uplatňuje terajšia vládna moc, voči zdravotníkom, ale aj voči samospráve a obyvateľstvu Slovenskej republiky, s neustále sa meniacimi a často proti sebe idúcimi pokynmi a nariadeniami, s neurčitým legislatívnym ukotvením,“ doplnila mediálna manažérka komory.

Rada SLK žiada politikov, a osobitne predsedu vlády a ministra obrany, aby boli zdržanliví vo svojich výrokoch, vystupovali vecne, ústretovo a odborne. Len potom podľa komory získajú dôveru odbornej verejnosti vrátane zdravotníkov, bez ohľadu na to, ako testovanie na Slovensku dopadne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJaroslav NaďMarian Kollár
Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komora