SKSaPA udelí 27 sestrám ocenenie Biele srdce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bielesrdce_sperk.jpg
Foto: vZdravotnictve.sk

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier 12. mája v tomto roku ocení dvadsaťsedem sestier a pôrodných asistentiek za starostlivosť a ľudskosť v ošetrovateľstve.

Jedenásty ročník slávnostného odovzdávania významného ocenenia Biele srdce na celonárodnej úrovni sa uskutoční v piatok 18. mája pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.

„Ocenenie Biele srdce je symbolom starostlivosti, poznania a ľudskosti,“ vysvetlila prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.

Prečo Biele srdce

Celosvetový symbol sestier Biele srdce bol oficiálne zvolený v roku 1999 pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej rady sestier. Tvar srdca je prejavom humánnej komunikácie a pomoci a súčasne miestom, odkiaľ pramení kvalita ošetrovateľskej starostlivosti.

„Biela farba srdca symbolizuje jeho nositeľom prelínanie sa všetkých farieb, ktoré svet pozná, tak ako sestra prijíma všetkých ľudí sveta,“ uviedla Lazorová.

Ako dodala, povolanie sestry je nielen náročné, ale aj stále nedocenené a poďakovanie za ich prácu od hlavy štátu je pre sestry a pôrodné asistentky na Slovensku veľkým morálnym ocenením.

Na slávnostný galavečer je aj v tomto roku pozvaných vyše 200 sestier a pôrodných asistentiek z celého Slovenska, vrátane významných hostí. Súčasťou programu budú aj vystúpenia známych spevákov a umelcov.

Na pamiatku Florence Nightingaleovej

Florence Nightingale
Florence Nightingale by Goodman [Public domain], via Wikimedia Commons

Ako prezradil člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc, SKSaPA v jedenástom ročníku na celonárodnej úrovni ocení šestnásť sestier v kategórii Sestra a pôrodná asistentka v praxi (z toho 15 sestier a jedna pôrodná asistentka), osem sestier v kategórii Sestra a pôrodná asistentka – manažérka, dve sestry v kategórii Sestra a pôrodná asistentka – pedagóg, a jednu sestru/pôrodnú asistentku za mimoriadny celoživotný prínos.

“Slávnostné odovzdávanie ocenení Biele srdce bude možné zrealizovať vďaka generálnemu partnerovi podujatia, spoločnosti Hartmann Rico, hlavným partnerom, ostatným partnerom, ako aj mediálnym partnerom podujatia, ktorým týmto ďakujeme za veľkú pomoc,“ dodal Laurinc.

Na celom svete sa slávi 12. mája ako spomienka na narodenie priekopníčky ošetrovateľstva a povolania sestry Florence Nightingaleovej z Veľkej Británie.

„Medzinárodná rada sestier (ICN) každoročne zverejňuje hlavnú tému, ktorá sa komunikuje pri príležitosti narodenia Florence Nightingaleovej, pričom v tomto roku to je téma Sestry: Hlas v popredí – zdravie je ľudské právo,” uzavrela Lazorová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek