Slovensko môže čoskoro zasiahnuť tretia vlna pandémie, ministerstvo zdravotníctva chystá opatrenia

Koronavírus, Bratislava
Foto: SITA/Jana Birošová

Ministerstvo zdravotníctva SR sa priebežne pripravuje na tretiu vlnu pandémie ochorenia COVID-19.

Ako uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, nemocnice sú pripravené v prípade potreby prispôsobiť svoje kapacity pre pacientov s COVID-19, ministerstvo aktívne pracuje aj na zvýšení zaočkovanosti obyvateľstva.

Práce na kampani

Očkuje sa vo vakcinačných centrách v nemocniciach, vo veľkokapacitných očkovacích centrách, vo firmách, mobilnými očkovacími tímami či v ambulanciách lekárov.

Viac o téme: Koronavírus

Rezort pracuje aj na zintenzívnení komunikačnej kampane, v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva na zefektívnení trasovania kontaktov, sekvenácii pozitívnych vzoriek či monitoringu spodných vôd.

Nastavovanie opatrení

Ministerstvo zároveň monitoruje stav zásob liekov na COVID-19 a nastavuje opatrenia.

„Zásoby lieku s obsahom monoklonálnej protilátky bamlanivimab je dostačujúci. Rezort zabezpečil dovoz 5-tisíc balení lieku bamlanivimab, aktuálne bol podaný v nemocniciach 25 pacientom,“ informovala Eliášová.

Lieky proti COVID-19

Pre terapiu pacientov s ochorením COVID-19 sú dostupné registrované lieky aj lieky v neregistrovanej indikácii. Aktuálne sa finalizujú procesy spoločného verejného obstarávania monoklonálnych protilátok na strane Európskej komisie a ministerstva zdravotníctva.

Kombinácie liečiv bamlanivimab a etesevimab, kasirivimab a imdevimab by mohli byť pre členské štáty Európskej únie dostupné v blízkej dobe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR