Výstavba kampusu Bory je podľa Bratislavského kraja nerealizovateľná, problémom sú pozemky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica Bory
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Pôvodný zámer zdravotníckeho kampusu Bory, ktorý mal vyrásť v spolupráci s Penta Hospitals a Slovenskou zdravotníckou univerzitou (SZU), považuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK) za nerealizovateľný.

Ako informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman, počas projektovej prípravy sa ukázalo, že pozemky ponúknuté zo strany spoločnosti Penta Hospitals sú vzhľadom na priestorové a kapacitné potreby kampusu priestorovo nevyhovujúce a nepostačujúce.

Ukázala to projektová príprava

Samosprávny kraj chcel na Boroch vybudovať smart školu v spolupráci s Penta Hospitals International a SZU. Zámer vybudovania kampusu schválilo zastupiteľstvo BSK 31. marca 2023.

Na základe zámeru preto BSK pristúpil k obstaraniu a zadaniu prípravy urbanistickej štúdie ako prvého kroku projektovania výstavby kampusu,“ priblížila Forman.

Počas projektovej prípravy sa však ukázalo, že ponúknuté pozemky sú pre budúci kampus nevyhovujúce.

Nie je možné uchádzať sa o financovanie

Navyše časť pozemkov stále nebola majetkovoprávne vysporiadaná a cez inú časť pozemkov viedli inžinierske siete vysokého napätia s ochranným pásmom,“ vysvetlil predseda BSK Juraj Droba.

Ako dodal, za týchto okolností je pôvodný zámer kampusu na Boroch nerealizovateľný, a tým pádom nie je možné sa uchádzať o externé zdroje financovania na jeho výstavbu.

Bratislavský kraj sa nevzdáva

BSK sa však myšlienky vybudovania moderného zdravotníckeho centra nevzdáva. Aktuálne rokuje s Lekárskou fakultou Univerzity Komenského a Univerzitnou nemocnicou Bratislava (UNB),“ priblížila Forman.

V UNB sa nachádza najväčšie výučbové centrum pre budúcich zdravotníkov na Slovensku.

Chceme sa však posunúť ešte ďalej. S BSK rokujeme o konkrétnych možnostiach spolupráce, ktorá bude zameraná hlavne na odbornú výuku,“ poznamenal riaditeľ UNB Alexander Mayer.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander MayerJuraj DrobaLucia Forman
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)LF UK Lekárska fakulta Univerzity Komenského v BratislaveNemocnica BoryPenta HospitalsPenta Hospitals InternationalSZU Slovenská zdravotnícka univerzitaUNB Univerzitná nemocnica Bratislava