Zdravotné poisťovne predložili návrh na pokrytie zvýšených nákladov nemocníc, nemajú však prostriedky na ich dlhodobé financovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnice, peniaze
Foto ilustračné: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) sa predbežne dohodla so všetkými tromi zdravotnými poisťovňami na znení zmluvných dodatkov, ktoré majú pokryť zvýšené finančné nároky zdravotníckych zariadení na tento rok. Návrh poisťovní teraz putuje na Radu ANS. Tá o jeho schválení rozhodne na budúci týždeň.

Predložený návrh zdravotných poisťovní pokrýva zvýšené finančné náklady na mzdy vyplývajúce z prijatej legislatívy, vyššie ceny energií a nárast nákladov spôsobený infláciou. V prípade, že návrh bude prijatý, umožní pokryť základné náklady nutné na poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ konštatuje asociácia.

Zdravotné poisťovne však zároveň deklarovali, že aktuálne majú prostriedky, ktoré im umožňujú pokryť tieto náklady len prvých šesť mesiacov roku 2024. Ich výška taktiež podľa ANS pokrýva iba nevyhnutné náklady nemocníc a určite neumožňuje ich ďalší rozvoj alebo finančnú stabilizáciu.

Preto asociácia, ktorá zastupuje 82 nemocníc a približne 29-tisíc zamestnancov, vyzýva vládu, aby navýšila finančné prostriedky smerujúce do zdravotníctva na potrebnú úroveň. Len v roku 2024 bude podľa informácií od zdravotných poisťovní nutných minimálne ďalších 300 miliónov eur na dofinancovanie sektora,“ uvádza ANS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc Slovenska