Proces s podnikateľom Štefanom Žigom odročili, obžalovaný v kauze podplácania podal sťažnosť (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súdy, súd
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 16. apríla, 11:41

V procese s príbuzným bývalého ministra hospodárstva a životného prostredia a súčasného podpredsedu parlamentu Petra Žigu Štefanom Žigom v utorok mali na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku odznieť záverečné reči.

Záverečné reči nepredniesli

Samosudca Milan Cisárik totiž ešte vo februári vo veci ukončil dokazovanie. Nakoniec však procesné strany záverečné reči nepredniesli. Súd bol totiž podľa novoprijatej novely Trestného poriadku povinný opätovne posúdiť podanú obžalobu.

Tá podľa sudcu Cisárika spĺňa zákonné náležitosti, obhajoba však proti rozhodnutiu podala sťažnosť. Tou sa bude zaoberať Najvyšší súd SR. K prednesu záverečných rečí by tak malo dôjsť v júni.

Podnikateľ Žiga je stíhaný pre trestný čin podplácania. Podľa obžaloby totiž Štefan Žiga podplácal bývalého šéfa finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda Slobodníka. Obžalovaný však obvinenia odmieta. Súd prípad prejednáva od januára 2023.

Obžaloba spĺňa zákonné náležitosti

„Na základe novely, ktorá bola prijatá s účinnosťou od 15. marca, a môjho doplnenia takzvaných benefitov spolupracujúcich osôb v tejto trestnej veci súd rozhodol, že obžaloba spĺňa zákonné náležitosti,“ uviedol pre médiá prokurátor Matúš Harkabus.

Podľa obhajcu obťažovaného Sergeja Romžu však takzvané „benefitné rozhodnutia“ je potrebné posúdiť na základe určitých náležitostí.

„To znamená, že nepostačuje, aby takéto rozhodnutie obsahovalo iba zákonne pomenovanie dôvodu, pre ktorý bol takýto benefit poskytnutý. Ale podľa môjho názoru takéto rozhodnutie musí vykazovať aj skutkové vymedzenie dôvodov a okolností, ktoré viedli predmetný orgán činný v trestnom konaní k poskytnutiu týchto benefitov,“ skonštatoval Romža.

Pôvodné obvinenia

Štefan Žiga bol pôvodne obvinený, že odovzdal úplatky 175-tisíc eur. Tie mali v období rokov 2016 až 2020 smerovať bývalému šéfovi Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardovi Slobodníkovi, ale aj bývalému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi.

Vo veci podplácania Makóa však nakoniec Generálna prokuratúra SR prostredníctvom paragrafu 363 Trestného poriadku zrušila Žigovi obvinenie. Peniaze pre Slobodníka sa mali týkať vyšetrovania kauzy známej ako Valčeky, v ktorej išlo o nadmerné odpočty DPH.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bernard SlobodníkPeter ŽigaŠtefan Žiga
Firmy a inštitúcie KÚFS Kriminálny úrad finančnej správyNS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd v Pezinku