Nikdy nebudem prispôsobovať svoje konanie predstavám politických strán, reaguje Žilinka na výzvu Sulíkovej SaS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Sulík
Richard Sulík, predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS). Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 19. januára, 14:04

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby tak, ako požiadal o vystúpenie v parlamente v súvislosti s reedukačnými centrami, vystúpil aj v súvislosti s novelou Trestného zákona a zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry.

Žilinkovi nezáleží na spravodlivosti

Liberáli to uvádzajú v stanovisku s tým, že Žilinka pri radikálnom znižovaní trestov a rušení špeciálnej prokuratúry trestuhodne mlčí.

„Miesto toho, aby k celej problematike zaujal odborné stanovisko, absurdne a za zatvorenými dverami spolu s Petrom Pellegrinim a Borisom Suskom finguje medzirezortné pripomienkové konanie. Marošovi Žilinkovi nezáleží na spravodlivosti, inak by nedovolil takýto rozklad právneho štátu na Slovensku,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Ak podľa neho dokázal generálny prokurátor požiadať o mimoriadne vystúpenie v parlamente v súvislosti s reedukačnými centrami, mal by tak spraviť aj v prípade novely Trestného zákona a rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry.

Kritika zásadnej zmeny Trestného zákona

Liberáli v tejto súvislosti očakávali, že sa generálny prokurátor ozve hneď po tom, ako vláda predložila svoje návrhy v skrátenom legislatívnom konaní do parlamentu.

„Mal to byť hlas Maroša Žilinku, generálneho prokurátora, ktorý sme mali ako prvý počuť s tvrdou kritikou zásadnej zmeny Trestného zákona a rušenia jeho inštitúcie bez riadneho legislatívneho procesu. Konanie vlády je neakceptovateľné, ale o to viac je poburujúce mlčanie generálneho prokurátora,“ doplnila poslankyňa Mária Kolíková.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nebude sa prispôsobovať politickej strane

Žilinka v reakcii na sociálnej sieti napísal, že nikdy neprispôsoboval a nebude prispôsobovať svoje konanie, postupy a vyjadrenia výzvam, predstavám či prianiam žiadnej politickej strany.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Generálny prokurátor Maroš Žilinka požiadal predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) o vystúpenie v pléne Národnej rady. Dôvodom sú vážne a rozsiahle poznatky o porušovaní práv maloletých v špeciálnych zariadeniach.

Žilinka predsedovi parlamentu zároveň doručil materiál „Zhodnotenie Generálnej prokuratúry SR o stave zákonnosti v reedukačných centrách“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris SuskoMária KolíkováMaroš ŽilinkaPeter PellegriniRichard Sulík
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRHlas - sociálna demokraciaNárodná rada SRSaS Sloboda a SolidaritaÚrad špeciálnej prokuratúry