Vlaky a autobusy zadarmo, 13. dôchodky aj tehotenský príspevok. Matovič s ministrami predstavili sociálny balíček (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KOALÍCIA: Plníme sľuby, pomáhame ľuïom
Podpredseda vlády SR a minister hospodárstva Richard Sulík, podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová, predseda vlády SR Igor Matovič a poslankyňa NR SR za stranu Za ľudí Jana Žitňanská. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 15. júla 11:51

Predstavitelia vládnej koalície mali v stredu dopoludnia tlačovú konferenciu na tému: Plníme sľuby, pomáhame ľuďom – predstavenie opatrení na podporu rodín, študentov, zdravotne ťažko postihnutých ľudí a seniorov.

O opatreniach hovorili premiér Igor Matovič, predseda parlamentu Boris Kollár, minister financií Eduard Heger, minister hospodárstva Richard Sulík, minister minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová aj poslankyňa Jana Žitňanská.

Video: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bezplatná preprava vo vlakoch a autobusoch

Od začiatku budúceho roka sa zavedie aj 200-eurový tehotenský príspevok pre matky, na ktorý budú mať nárok od štvrtého mesiaca tehotenstva. Na tento príspevok budú mať podľa Matoviča nárok tie matky, ktoré budú nemocensky poistené a budú mať teda nárok na materskú dávku.

Ďalším opatrením bude bezplatná doprava vo vlakoch, autobusoch a MHD pre deti, študentov, dôchodcov a vozičkárov.

„Tam, kde nebudú vlakové spojenia, budú autobusy pre túto skupinu ľudí bezplatne k dispozícii,“ povedal. Tieto dve opatrenia, ktoré boli podľa Matoviča súčasťou verejného hlasovania o jedenástich otázkach hnutia OĽaNO, si vyžiadajú 150 až 160 miliónov eur.

Na celý balík pomoci na podporu rodín, študentov, zdravotne ťažko postihnutých a študentov má ísť podľa Matoviča 500 miliónov eur.

Trináste dôchodky

Kabinet vyplatí aj trináste dôchodky, avšak v nižšej sume, ako stanovuje platný zákon. „Zákon o trinástom dôchodku, ktorý dnešným dňom pôjde do medzirezortného pripomienkového konania, dáva dôchodcom viac ako dvojnásobok toho, čo kedykoľvek v dejinách Slovenskej republiky boli zvyknutí k štandardnému dôchodku dostať,“ povedal na tlačovej besede Krajniak.

Kým vlani podľa neho vianočný dôchodok dostalo 1,26 milióna penzistov a vynaložilo sa na to 152 miliónov eur, v tomto roku trinástu penziu dostane o 164-tisíc dôchodcov viac a vláda na to vynaloží oproti vlaňajšku o 155 miliónov eur viac.

Všetci starobní dôchodcovia mali podľa platného zákona dostať v novembri tohto roka trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je priemerná suma starobnej penzie. „Nebudeme trinásty dôchodok vyplácať každému rovnako, pretože sme sa rozhodli, že chceme najviac pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú,“ zdôraznil minister práce.

Pri 214-eurovej penzii trinásty dôchodok dosiahne 300 eur, pri penzii v sume 300 eur dôchodca dostane 269 eur, pri 400-eurovom dôchodku bude trinásta penzia predstavovať 233 eur a pri dôchodku vo výške 500 eur vyplatí Sociálna poisťovňa trinástu penziu vo výške 197 eur. „Každý dôchodca dostane aspoň symbolický trinásty dôchodok,“ uviedol Krajniak. Najnižšia suma trinásteho dôchodku pri najvyšších dôchodkoch podľa neho dosiahne 50 eur.

Zdvojnásobenie daňového bonusu

Súčasťou opatrení vlády je aj zdvojnásobenie daňového bonusu na dieťa až do veku 15 rokov, aktuálne je daňový bonus dvojnásobný len do 6 rokov veku dieťaťa. V súčasnosti daňový bonus dosahuje 22,72 eura mesačne.

Ako uviedla vicepremiérka Remišová, na dieťa vo veku od 6 rokov do 15 rokov tak dostane rodič ročne o 273 eur viac. „Daňový bonus sa v minulosti valorizoval veľmi málo, často to nepokrývalo ani výšku inflácie,“ povedala. Strana Za ľudí bude podľa nej presadzovať, aby sa daňový bonus na deti zvyšoval aj v budúcnosti.

Vzhľadom na zdvojnásobenie daňového bonusu na deti až do 15 rokov ich veku sa zrušia „obedy zdarma“ v materských a základných školách. „Napravíme jednu vec a dáme ju na poriadok,“ povedal Sulík. „Naďalej však zostanú obedy takmer zadarmo, za jeden cent, pre deti zo sociálne znevýhodnených rodín a pre deti, ktorých rodičia sú nezamestnaní,“ povedal Sulík.

Rušenie doplatkov za lieky

Rušiť sa budú doplatky za lieky pre deti do šiestich rokov, dôchodcov a ZŤP. Ako povedal Kollár, napĺňa sa tak jeden z hlavných bodov predvolebného programu strany Sme rodina.

„Veľa ľudí mi písalo, pán Kollár, mám mizerný dôchodok a keď zaplatím všetky poplatky, ostane mi 50 až 60 eur, a ja sa môžem rozhodnúť, či mi tých 50 eur zostane na jedlo alebo ich miniem na lieky. Tento gordický uzol sme práve teraz s celou vládou rozťali,“ dodal predseda parlamentu.

„Ako koalícia sme to pred voľbami mysleli vážne, že nedovolíme rušiť sociálne opatrenia,“ povedal Matovič. Súčasná vláda chce podľa neho robiť sociálnu politiku adresne. „Budeme ľuďom hovoriť pravdu do očí a nebudeme sa báť niekedy priznať, že niektoré sociálne opatrenie treba vymeniť, aby bolo lepšie, adresnejšie,“ tvrdí líder hnutia OĽaNO.

Podľa Hegera ide o masívnu pomoc ľuďom. „Ide o zodpovednú, masívnu, ale aj zodpovednú pomoc, zodpovednú sociálnu politiku,“ povedal Heger. Podľa neho nie je potrebné šetriť, ale efektívne používať peniaze občanov. „Toto je efektívne používanie peňazí občanov,“ tvrdí. Súčasná vláda bude podľa neho „šetriť na sebe, aby mohla dať ľuďom“. Avizuje znižovanie výdavkov na tovary, služby a personál, v každej tejto položke o 10 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárEduard HegerIgor MatovičJana ŽitňanskáRichard SulíkVeronika Remišová