Miera nezamestnanosti presahuje 15 percent v štyroch okresoch, iba v piatich sa drží pod tromi percentami

úrad práce
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Okres Rimavská Sobota zostal aj v júni okresom s najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku. Medzimesačne pritom klesla o 0,58 percentuálneho bodu na 19,16 percenta. Druhú najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti mal minulý mesiac okres Kežmarok, a to 17,33 percenta. Oproti máju išlo o pokles o 0,08 percentuálneho bodu.

Počet nezamestnaných stúpa v Medzilaborciach

Do trojice okresov s najvyššou nezamestnanosťou sa zaradil okres Revúca. V tomto okrese sa miera evidovanej nezamestnanosti znížila o 0,59 percentuálneho bodu na 17 percent.

Nad úrovňou 15 percent bola miera nezamestnanosti aj v okrese Sabinov, kde medzimesačne vzrástla o 0,10 percentuálneho bodu na 15,35 percenta. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Miera evidovanej nezamestnanosti v minulom mesiaci klesla v 47 okresoch, vzrástla v 31 okresoch a v jednom okrese sa jej výška nezmenila.

Nezamestnanosť pritom najviac medzimesačne stúpla v okrese Medzilaborce, a to o 0,28 percentuálneho bodu. Najviac sa nezamestnanosť oproti máju tohto roka znížila v okrese Sobrance, a to o 1,02 percentuálneho bodu.

Okresy s nízkou nezamestnanosťou

Najnižšia miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku bola na konci minulého mesiaca v okrese Bratislava V. Z celkového počtu ekonomicky aktívnych osôb bolo v tomto okrese 2,52 percenta disponibilných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce.

Mieru evidovanej nezamestnanosti pod tromi percentami vykázali aj okresy Trenčín, Ilava, Nitra a Piešťany. V okrese Trenčín miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac dosiahla 2,59 percenta, v okrese Ilava 2,64 percenta, v okrese Nitra 2,82 percenta a v okrese Piešťany 2,87 percenta.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v júni klesla o 0,07 percentuálneho bodu na 6,28 percenta. Na stredajšej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). „Považujem tento trend za pozitívny, vo viacerých krajoch sme podľa našich analýz dospeli na prirodzenú mieru nezamestnanosti,“ povedal.

Miera nezamestnanosti podľa neho v júni klesla aj napriek prílevu absolventov vysokých škôl do evidencie nezamestnaných.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Krajniak
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRÚstredia práceÚstredie práce sociálnych vecí a rodiny SR