Minister Mikulec ustál v parlamente aj siedme odvolávanie, za jeho koniec hlasovalo 58 poslancov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 71. shôdze
Zľava: Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan, minister vnútra SR Roman Mikulec a minister financií SR Igor Matovič po hlasovaní o návrhu skupiny poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery členovi vlády SR Romanovi Mikulcovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra SR v rámci rokovania mimoriadnej 71. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 20. september 2022. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 20. septembra 11:12

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) zostáva vo svojej funkcie, za jeho odvolanie v utorok v parlamente z prítomných 145 poslancov hlasovalo za 58, proti ich bolo 48 a zdržalo sa 39. Mikulec čelil odvolávaniu už siedmykrát a na jeho koniec bolo potrebných minimálne 76 hlasov.

Návrh na odvolanie iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Mimoriadna schôdza sa konala presne pred týždňom, ale keďže v stredu sa nepodarilo otvoriť riadnu schôdzu, hlasovanie sa posunulo až na tento týždeň.

Do rozpravy sa písomne prihlásilo šesť poslancov: Ľuboš Blaha, Denisa Saková, Matúš Šutaj Eštok, Richard Takáč, Boris Susko a György Gyimesi. Slovo si tiež zobrali Mikulec, minister obrany Jaroslav Naď a dvakrát si ho vypýtal aj minister financií Igor Matovič. Ústne sa potom prihlásilo šesť poslancov a postupne vystupujú Miroslav Suja, Milan Mazurek, Marián Kéry, Peter Kremský, druhýkrát Gyimesi a Vladimír Zajačik.

Samotný minister Mikulec na pôde parlamentu povedal, že trestné konania boli manipulované práve za vlády Smeru-SD. „Za vašej vlády sa takéto veci diali, nie dnes,“ zdôraznil minister. Pripomenul pritom vlastné trestné stíhanie, v rámci ktorého bol právoplatne oslobodený. „Ten monštrózny systém ste vytvorili vy,“ povedal.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Vláda s odvolávaním nesúhlasí

Vláda s návrhom poslancov nesúhlasí a vidí za ním strach opozície, že ich dobehnú ich vlastné kroky z minulosti.

„Opäť ide o politicky motivovaný útok. Faktom je, že z čias vládnutia vlád, ktorých bola strana Smer-SD súčasťou, je 17 ľudí právoplatne odsúdených, obžalovaných je 25 osôb v deviatich prípadoch a 17 ľudí je obvinených v rámci aktuálne prebiehajúcich trestných konaní,“ uvádza sa v nesúhlasnom stanovisku k návrhu, ktorý schválila Vláda SR na svojom utorňajšom rokovaní.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico a jeho kolegovia podľa prijatého uznesenia vlády verejne klamú a podsúvajú v návrhu na odvolanie Mikulca iba svoje fantázie ako fakty. „Spochybňovanie procesov a podsúvanie falošnej reality je očividnou snahou na prikrytie závažných podozrení z minulosti. Minister vnútra Roman Mikulec každý svoj krok verejnosti vysvetlil a nemá tak problém urobiť kedykoľvek, pretože nemá čo skrývať,“ píše sa v materiáli.

Skupina poslancov Smeru-SD zdôvodňuje svoj návrh vyvodením politickej zodpovednosti voči Mikulcovi pre podozrenie z korupcie, zneužívania právomoci verejného činiteľa a nezvládnutia riadenia prideleného rezortu. Minister podľa nich manipuluje vyšetrovanie veľkých káuz. Vyčítajú mu klientelizmus a rodinkárstvo, ktoré má podľa nich „zakódové vo svojej DNA“.

Ako konkrétny príklad uvádzajú, že Nemocnicu sv. Michala, riadenú ministerstvom vnútra, stráži od augusta tohto roku firma Joseba, ktorej konateľom bol do jesene 2020 brat ministra. Odkedy je Mikulec vo funkcii, dostala firma podľa smeráckych poslancov tri štátne zákazky a za rok stráženia nemocnice si Joseba prilepší o 220-tisíc eur.

Poslanci v návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra spomínajú aj zrušenie obvinenia voči exšéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému Generálnou prokuratúrou SR. Rozhodnutie je podľa nich „dôkazom totálnej manipulácie tohto trestného konania“ a politickú zodpovednosť za postup Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) musí niesť Mikulec.

Skupina opozičných poslancov ďalej tvrdí, že šéf rezortu vnútra prijímal úplatky. „Z prijímania úplatku vo výške 100-tisíc eur ho usvedčuje nahrávka rozhovoru medzi vtedajších riaditeľom NAKA B. Zurianom a bývalým prezidentom Finančnej správy SR F. Imreczem,“ píšu v návrhu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárGyörgy GyimesiRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SD