Na internete nájdete život pod hladinou Štrbského plesa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štrbské Pleso
Štrbské Pleso Foto: Thinkstock

POPRAD 9. júla (WebNoviny.sk) – Správa Tatranského národného parku (TANAP) predstavila nový projekt, návštevníci jej internetovej stránky už môžu najnovšie sledovať online aj život pod hladinou Štrbského plesa. Jej pracovníci tam v predošlých dňoch umiestnili podvodnú kameru.

Verím, že jazero ostane ešte dlho nezariasené, aby diváci mali možnosť maximálneho zážitku. Je tam veľa rýb, sú tam jalce, šťuky severné, ostrieže zelenkasté či plotice červenooké. Kamera je nainštalovaná tak, aby poskytovalo ľuďom zážitok,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko. Ako však dodal, vzácnu rybu sih maréna však ľudia zrejme neuvidia, keďže ide o hlbinnú rybu.

Kamera v jazere Štrbské pleso je už druhou, ktorú pracovníci Správy TANAPu umiestnili pod vodnú hladinu. Prvú inštalovali ešte v septembri v údolí horného toku povodia tatranskej riečky Belá v oblasti Podbanského. Podľa Majka však aj druhá kamera ponúkne skvostné zábery z podvodného života, jazero má navyše oveľa väčšiu kapacitu. „Chceme takýmto spôsobom odhaliť aspoň časť tajomstva z ríše stáleho ticha a pri troche šťastia spoznať zblízka jej obyvateľov,“ dodal. Pomocou webkamery môžu návštevníci sledovať ryby nielen na internetovej stránke Správy TANAPu, ale aj na stránke kukaj.sk.

Online prenosy z ríše živočíchov majú podľa Majka veľký úspech, na internetovej stránke zaznamenávajú vysokú návštevnosť. Ako povedal, nasledovanejšia bola Anička a online prenosy z jej hniezda, obľube sa tešili aj dravce a v súčasnosti aj bociany. „Ľudia už nezvyknú pozerať archív, sledujú prenosy online. Zvieratá sledujú v reálnom čase za dennej viditeľnosti. Skúšali sme sledovať aj nočné živočíchy, vtedy však väčšina ľudí spí, je tak zbytočné kvôli pár návštevám dávať do obehu tak náročnú technológiu,“ vysvetlil riaditeľ Správy TANAPu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park