NAKA v prípade vraždy Daniela Tupého zadržala osem ľudí, podľa Hamrana boli na 110 percent na Tyršovom nábreží

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NAKA
Foto: ilustračné, www.facebook.com
  • aktualizované 21. marca 14:04

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala vo veci vraždy Daniela Tupého z roku 2005 osem osôb. Aktuálne prebiehajú v rámci akcie Karma úkony v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti s tým, že v súčasnosti nemôže poskytnúť bližšie informácie.

Podľa informácií portálu Aktuality.sk pochádza osem zadržaných z prostredia neonacistickej scény a nie sú medzi nimi piťovci. Jeden zo zadržaných je údajne synom bývalého policajta, pričom v čase vraždy a vyšetrovania bol jeho otec ešte stále policajtom.

Patrili medzi futbalových guligánov

Údajne by malo ísť o skupinu neonacistov, ktorá sa v roku 2008 pobila na futbale. Vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka niekoľko z nich menoval a dodal, že túto skupinu vyšetrovali aj v súvislosti s vraždou Daniela Tupého. Novšie zistenia portálu Aktuality.sk hovoria o tom, že by malo ísť o rovnakých ľudí, ktorí boli podozriví v počiatkoch vyšetrovania.

Ako uviedol portál, o tejto skupine mužov už v minulosti písal aj antifašistický webový portál, v ktorého texte sa spomína napríklad M. T., ktorý bol v minulosti vyšetrovaný pre napadnutie. Muž zo skupiny M. M. ako model pózoval v mikine neonacistickej značky Eighty Eight práve na Tyršovom nábreží, pričom neďaleko je súčasne aj miesto, kde bol zavraždený Daniel Tupý.

Medzi chuligánmi bol podľa článku aj Ľ. M., ktorý organizoval fanúšikovské bitky a bol vyšetrovaný pre ublíženie na zdraví. Ako uviedli Aktuality.sk, jeho brat M. M. podľa webu ťažil zo „slávy“ svojho brata. Prevádzkoval obchod s neonacistickým oblečením a predmetmi. Bratia M. N. a R. N. patrili ku skupine Ultras Slovan Pressburg a orientovali sa na vymáhanie pohľadávok. Ďalší traja muži zadržaní v súvislosti s vraždou Tupého sú R. R., M. B. a J. Z.

Obvinený ešte nie je nikto

Policajný prezident Štefan Hamran v utorok pre Rádio Expres uviedol, že jedna osoba je vo väzení právoplatne odsúdená za pokus vraždy v inom prípade. Zadržaní sa podľa jeho slov v čase vraždy Daniela Tupého na 110 percent nachádzali na Tyršovom nábreží.

Podľa jeho slov zatiaľ nie je v prípade Tupého nikto obvinený, no prebiehajú zaisťovacie akcie. Posun v prípade nastal na prelome roku 2021 a 2022, pričom viac ako ročné vyšetrovanie vyústilo do dnešnej akcie.

Študenta Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Daniela Tupého zavraždili 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave. Osemčlennú skupinku vtedy napadlo zozadu asi 15 ľudí. Tupý zomrel na následky viacerých bodných zranení.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel TupýŠtefan Hamran
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúra