Hrozia Slovensku protesty dopravcov? Situácia stále nie je dobrá, priznáva ČESMAD

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protest autodopravcov proti daňovému zaťaženiu
Pokiaľ vláda SR neprejde od diskusií ku konkrétnym činom na podporu vlastných podnikateľov, je podľa Piešťanského možné, že sa problémy na Slovensku vyhrotia tiež. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia upozorňuje, že situácia slovenských dopravných firiem nie je stále dobrá. Ako povedal prezident združenia Pavol Piešťanský, absolvovali už desiatky hodín rokovaní s novými vedeniami ministerstiev a ich inštitúcií.

„Predložili sme taktiež už viac ako desať návrhov – na zlepšenie čistého príjmu vodičov, zlepšenie podmienok práce vodičov, zjednodušenie organizácie dopravy, zníženie daňového zaťaženia dopravcov a pomoc pri ich konkurencieschopnosti,“ uviedol Piešťanský.

Problémy slovenských dopravných spoločností

Sú radi za predĺženie systému národných víz pre rok 2024 a rešpektujú zvýšený výkon kontrol v nedávnej dobe, ktorý vedie k utlmeniu aktivity rôznych zahraničných firiem podnikajúcich nečestne na území SR. No tieto kroky sú podľa Piešťanského len veľmi malou záplatou na problémy, s ktorými sa slovenské dopravné spoločnosti stretávajú.

„Pritom ani netreba vymýšľať nič nové, stačí sa pozrieť na okolité štáty , aké mechanizmy podpory svojich vlastných podnikateľov zaviedli. Navyše, Maďarsko si oživenie sektoru dopravy a logistiky zobralo ako vládnu prioritu v rámci zvyšovania výkonnosti vlastnej ekonomiky,“ skonštatoval Piešťanský.

Situácia sa môže vyhrotiť do protestov

Združenie zároveň pripomína, že štrajky dopravcov v Poľsku sú prerušené iba do 1. marca a relatívny pokoj dopravcov v ďalších krajinách regiónu je naviazaný na prísľub riešenia problémov sektoru dopravy a logistiky. Ak však nebudú dopravcovia vidieť konkrétne činy, je veľmi pravdepodobné, že sa vlna nevôle opäť rozšíri po celej Európe.

Preto pokiaľ vláda SR neprejde od diskusií ku konkrétnym činom na podporu vlastných podnikateľov, je podľa Piešťanského možné, že sa problémy na Slovensku vyhrotia tiež.

„Zástupcovia ČESMAD Slovakia sa v týchto dňoch stretávajú aj so združeniami zastupujúcimi poľnohospodárov, aby sme boli pripravení koordinovať naše kroky v takom prípade,“ uzatvoril Piešťanský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Piešťanský
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcovEU Európska únia