Envirorezort vyhlási verejné obstarávanie na zneškodnenie toxických PCB sudov v Chemku Strážske, informoval minister Taraba (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) informoval, že envirorezort v priebehu najbližších týždňov vyhlási verejné obstarávanie na zneškodnenie 150 sudov s obsahom toxických PCB látok uložených v špeciálnych kontajneroch v areáli Chemka Strážske.

Zneškodnenie trvajúcej envirozáťaže

Podľa Tarabu je cieľom verejného obstarávania zabezpečiť zneškodnenie nebezpečných odpadov z lokalít tzv. Ošipárne a Teplárne a dopracovať sa k reálnym krokom na odstránenie tejto niekoľko desaťročí trvajúcej envirozáťaže. Ako minister uviedol, zneškodňovanie nebezpečných odpadov z bývalého chemického závodu vykonajú v dvoch fázach.

Do konca roku 2024 má byť z lokality Ošipárne zneškodnených 150 sudov nebezpečného odpadu. V druhom kole sa počíta s odstránením približne 5 000 sudov s nebezpečným PCB odpadom z tzv. Teplárne.

Výzva v rámci Programu Slovensko

Realitou podľa Tarabu tiež zostáva, že bez dobudovania dodatočných kapacít na zneškodňovanie envirozáťaží sa Slovensko v tomto smere nikam neposunie. Podpredseda vlády tiež potvrdil, že ministerstvo zároveň vykoná geologický prieskum tejto environmentálnej záťaže, ktorého výsledky umožnia nastaviť komplexný sanačný projekt celej lokality.

„V najbližšom období vyhlásime výzvu v rámci Programu Slovensko na prieskum a monitoring envirozáťaží, z ktorej sa bude prioritne financovať práve geologický prieskum a monitoring lokality Chemko Strážske,“ doplnil Taraba.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vyhlásiť verejné obstarávanie vyplýva aj z uznesenia, ktoré schválila vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Kamenici nad Cirochou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Chemko StrážskeMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSNS Slovenská národná strana