Na východe Slovenska predstavili prvý odvodňovací kanál obnovený podľa novej metodiky, ktorá je šetrná k prírode

odvodňovacie kanály
Foto: FB, www.facebook.com

Predstavitelia štátneho podniku Hydromeliorácie predstavili vo Valalikoch pri Košiciach prvú realizáciu údržby odvodňovacieho kanálu podľa novej metodiky. Nové pravidlá zakazujú deštrukciu zelene i povrchov počas renovácií kanálov.

Nové metodiky na údržbu a renováciu

Naopak, pretvárajú odvodňovacie kanály na vodozádržné systémy v krajine, priestor pre biodiverzitu, tvoria vetrolamy a dokonca miesto pre rekreáciu obyvateľov danej oblasti. Informoval o tom štátny podnik Hydromeliorácie.

„Nové metodiky na údržbu a renovácie odvodňovacích kanálov, ktoré sme nedávno predstavili, nezostávajú len na papieri. Predstavením dnešnej prvej renovácie sa stávajú súčasťou životného prostredia na Slovensku. Prvý takto obnovený odvodňovací kanál tak neslúži už len na odvodňovanie. Začal plniť aj vodozádržnú funkciu a je priestorom, ktorý prináša biodiverzitu, pôsobí ako vetrolam a zároveň v horúcich letných dňoch poskytuje potrebný tieň a úkryt pre množstvo živočíchov,“ uviedol riaditeľ štátneho podniku Hydromeliorácie Marián Šulák.

Podnik zabezpečuje starostlivosť o 5 849 kilometrov odvodňovacích a 254 závlahových kanálov po celom území Slovenska.

Dĺžka obnoveného úseku bola 620 metrov

Údržbu prvého odvodňovacieho kanálu v celkovej dĺžke podľa nových metodík vytvorených odborníkmi z praxe aj univerzít z oblastí pôdoznalectva, vodných stavieb i ochrany prírody a biodiverzity, zrealizoval štátny podnik Valaliky Industrial park pod dohľadom odborníkov z Hydromeliorácií.

Celková dĺžka obnoveného úseku kanála predstavovala 620 metrov a pri prácach sa zohľadnili špecifiká tohto prostredia tak, aby zrenovovaný odvodňovací kanál plnil aj funkcie vetrolamov a rekreačného prostredia pre obyvateľov lokality.

Významný míľnik

„Obnova prvého odvodňovacieho kanálu podľa nových metodík je významný míľnik. Po desiatkach rokov totálnej likvidácie všetkého, čo sa v priestore kanálov nachádzalo, totiž prechádzame na ich prerod na dôležité spoločenské zariadenia. Odvodňovacie kanály už nebudú smrtonosnými pascami pre zver. Budú poskytovať útočisko zvieratám, vtákom i opeľovačom,“ dodal Šulák.

Štátny podnik Hydromeliorácie vykonáva správu hydromelioračných zariadení vo vlastníctve štátu na celom území Slovenska.

Zaoberá sa tiež výskumom a vývojom v oblasti závlahových a odvodňovacích systémov, vodného a pôdneho hospodárstva, tvorby krajiny a životného prostredia. Patrí pod Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRValaliky Industrial Park