Nový spôsob udržiavania a rekonštrukcie odvodňovacích kanálov pomôže nielen poľnohospodárom, ale aj prírode

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
odvodňovací kanál
Odvodňovací kanál v Slovenskom Grobe počas prehliadky v rámci tlačovej besedy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Odvodňovacie kanály sa budú udržiavať a rekonštruovať novými spôsobmi blízkymi k prírode.

Renovovaniu odvodňovacích kanálov spôsobmi totálnej deštrukcie akejkoľvek zelene bez ohľadu na najnovšie poznatky v oblasti zadržiavania vody v krajine je koniec, informuje v tlačovej správe Beáta Tot, vedúca kancelárie riaditeľa, podľa ktorej štátny podnik Hydromeliorácie predstavil nové metodiky ich údržby a renovovania, ktoré sú záväzné pre celé územie Slovenska.

Priorita od roku 2022

Tie zohľadňujú zadržiavanie vody v prírode i biodiverzitu a pomôžu tak nielen poľnohospodárom, ale aj životu v krajine.

„Je naozaj prekvapujúce, že štátny podnik Hydromeliorácie desiatky rokov využíval metodiky na údržbu a renovácie odvodňovacích kanálov, ktoré hovorili doslova o rozbagrovaní a zničení čohokoľvek, čo sa na nich nachádzalo. Nielen, že tak prakticky úplne bránili zadržiavaniu vody v krajine, ale často v nich uviazla zver s fatálnymi následkami,“ uviedol Marián Šulák, riaditeľ štátneho podniku Hydromeliorácie, ktorý zabezpečuje starostlivosť o odvodňovacie kanály na celom území Slovenska.

Podľa Šuláka zmenu metodík riešili ako jednu z priorít od roku 2022 a obyvatelia Slovenska už neuvidia odvodňovacie kanály bez akýchkoľvek kríkov, zelene, či biodiverzity a územia odvodňovacích kanálov budú dokonca slúžiť na rekreáciu.

Nové metodiky

Na nových metodikách spolupracovali odborníci z praxe aj univerzít z oblastí pôdoznalectva, vodných stavieb i ochrany prírody a biodiverzity.

Cieľom bolo nastaviť obnovovanie odvodňovacích kanálov nielen v súlade s ich názvom, ale tak, aby v krajine tvorili významné vodné prvky a biokoridory, prínosné pre ochranu biodiverzity v územiach. Najmä v poľnohospodárskej krajine je pritom takýchto území nedostatok.

Nové metodiky sú platné od augusta a musia byť využívané na akékoľvek úpravy odvodňovacích kanálov.

„Celý proces údržby a renovácie kanálov sme detailne nastavili a popísali. Subjekty, ktoré budú údržby, či rekonštrukcie realizovať, tak majú presne stanovené postupy, ktoré zamedzujú totálnej devastácii a odlesneniu pozemkov,“ dodal M. Šulák.

Podľa neho sa tak odvodňovacie kanály stanú významnými prvkami pre rastlinstvo i živočíšstvo v krajine.

Ich funkcia odvodňovania bude zachovaná, ale zároveň sa k nim pridá funkcia zadržiavania vody počas klimatickej zmeny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať