Rašiho ministerstvo vyhlásilo výzvu na rozvoj zelenej a modrej infraštruktúry, na projekty pôjde takmer 70 miliónov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MIRRI SR, Richard Raši
Minister investícií Richard Raši vyhlasuje výzvu na podporu rozvoja prvkov zelenej a modrej infraštruktúry v obciach a mestách. Foto: reprofoto, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR v týchto dňoch vyhlásilo výzvu na podporu rozvoja prvkov zelenej a modrej infraštruktúry v obciach a mestách. Cieľom je skvalitnenie životného prostredia v sídlach. Na projekty v tejto oblasti pôjde takmer 70 miliónov eur.

Z výzvy, ktorá bola spracovaná v úzkej spolupráci s regiónmi, bude podporená tvorba parčíkov či zelených námestí v mestách a obciach, peších zón alebo kvetinových záhonov. Financie možno použiť aj na obnovenie vnútroblokov sídlisk, zelené strechy aj zelené steny, revitalizáciu mestských lesov a lesoparkov, ako aj na tvorbu malých jazierok, umelých mokradí, fontán, rybníkov či na ďalšie projekty využívajúce prvky zelenej a modrej infraštruktúry.

Maximálna výška príspevku

Maximálna výška príspevku na jeden projekt nie je stanovená. Celkové oprávnené výdavky, ku ktorým patrí aj projektová dokumentácia, však musia byť vyššie ako 201-tisíc eur.

Nedávno nám začal štvrtý rok nového programového obdobia Programu Slovensko. Predchádzajúce vlády z neho vyčerpali rovnú nulu a za necelé tri roky nevyhlásili ani len výzvy, ktoré si naplánovali. Keďže nám veľmi záleží na tom, v akom životnom prostredí žijú ľudia v regiónoch, smeruje výzva, ktorú sme v uplynulých dňoch vyhlásili, práve do tejto oblasti,“ uviedol minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD).

Otvorená výzva

O nenávratný finančný príspevok môžu žiadať obce, mestá, vyššie územné celky, ale aj školy, občianske združenia a ďalšie organizácie. Jeden žiadateľ môže žiadať príspevok aj na viac projektov.

Výzva je otvorená, to znamená, že žiadosti o nenávratný finančný prostriedok bude možné predkladať až do vyčerpania financií určených na výzvu,“ dodal Raši.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Účinná spolupráca s prírodou

Ako doplnil štátny tajomník rezortu Michal Kaliňák, výzva je nastavená výlučne na potreby samospráv. V polovici roka 2022 trpelo nedostatkom vody na Slovensku 90 percent územia. Za dekádu spôsobili povodne škodu vo výške jednej miliardy eur.

Výzva preto pomáha obciam a mestám, aby účinne spolupracovali s prírodou. Opatrenia, ktoré sú nastavené, prispievajú k ochrane majetku, k znižovaniu hlučnosti aj prašnosti a majú aj pozitívne estetické funkcie,“ povedal Kaliňák.

Program Slovensko s celkovým objemom 13 miliárd eur predstavuje zásadnú reformu čerpania eurofondov na Slovensku. Šesť hlavných operačných programov sa v ňom spojilo do jedného, s jednotnou metodikou a jednotnými pravidlami pre verejné obstarávanie. Na zelené a klimatické ciele a zvýšenie energetickej bezpečnosti je vyčlenených najviac peňazí, a to až 4,2 miliardy eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal KaliňákRichard Raši
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaMinisterstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRI