Strata pestovateľov obilia by spôsobila kolaps poľnohospodárstva, Takáč chce predĺžiť zákaz dovozu ukrajinského obilia (foto)

Richard Takáč
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč na rokovaní v Bruseli. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) očakáva, že Európska komisia príde s návrhom systematickejšieho riešenia dovozu agroprodukcie z Ukrajiny.

Kým sa však na úrovni Európskej únie nepodarí takéto riešenie nájsť, zákaz dovozov agrokomodít z Ukrajiny na slovenský trh prijatý bývalou vládou Ľudovíta Ódora zostane v platnosti.

S veľkou pravdepodobnosťou predložím na rokovanie vlády návrh na jeho predĺženie,“ uviedol minister.

Cenová konkurencia

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski jednostranné opatrenia, ktoré Slovensko plánuje predĺžiť, nepovažuje za ideálne. Európska komisia je však v téme dovozov pripravená hľadať konštruktívne celoeurópske riešenie.

Slovensko plne podporuje tranzit poľnohospodárskych komodít z Ukrajiny do tretích krajín prostredníctvom koridorov solidarity. Realita je však taká, že značná časť týchto komodít zostáva na spoločnom trhu EÚ a predstavuje tak cenovú konkurenciu aj pre slovenských poľnohospodárov vyvážajúcich obilniny do EÚ,“ upozornil Takáč.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Úroveň produkcie

Na Slovensku podľa neho pestujeme obilniny približne na 500-tisíc hektároch pôdy, teda zhruba na tretine celkového obhospodarovaného územia Slovenska.

Je pre nás dôležité túto úroveň produkcie obilnín zachovať. Strata týchto pestovateľov by spôsobila kolaps slovenského poľnohospodárskeho sektora,“ dodal šéf rezortu pôdohospodárstva.

Slovensko po 15. septembri predĺžilo zákaz dovozu ukrajinského obilia. Zákaz platí do konca tohto roka. Vláda Ľudovíta Ódora tak reagovala na nečinnosť Európskej komisie, ktorá takýto zákaz po 15. septembri neprijala. Zákaz dovozu z Ukrajiny sa týka štyroch komodít, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien.

Európska komisia nepredĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, vrátane pšenice, po 15. septembri, preto vláda rozhodla o zákaze ich dovozu na národnej úrovni. Musíme zabrániť nadmernému tlaku na slovenský trh, aby sme zostali féroví aj voči domácim farmárom,“ uviedol v septembri vtedajší premiér Ľudovít Ódor. Vláda týmto krokom podľa neho reagovala na rovnaký postup Poľska a Maďarska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Janusz WojciechowskiĽudovít ÓdorRichard Takáč
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska úniaSmer - SSD