Vo Valčianskej doline zaútočila medvedica na bežca, podľa odborníkov iba chránila svoje mláďatá

Medvedica spôsobila bežcovi viaceré tržné rany. Foto: hzs.sk

V stredu podvečer zaútočila na 38-ročného bežca v lokalite Javorina pri obci Valča (okrem Martin) medvedica. S vážnymi zraneniami tváre a tržnými poraneniami horných a dolných končatín ho previezli do Univerzitnej nemocnice Martin (UNM).

Podľa hovorkyne UNM Kataríny Kapustovej bol po náročnej operácii uvedený do umelého spánku a je hospitalizovaný na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Lokalita s výskytom medveďa

Ako informovala hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková, k útoku došlo v lesnom prostredí s prirodzeným výskytom medveďa hnedého, približne 900 metrov od vrchnej stanice lanovky Snowland Valča a 5 kilometrov od intravilánu.

„Zásahový tím pre medveďa hnedého nebol k útoku privolaný, avšak vo štvrtok vykonal obhliadku lokality spolu so zoologičkou Správy Národného parku Veľká Fatra a miestnym poľovným hospodárom,“ uviedla Bocková.

Medvedica chránila mladé

Útok prišiel pravdepodobne v dôsledku prekvapenia vodiacej medvedice v podvečerných hodinách a jej prirodzenej snahy o obranu medvieďat.

„Práve stret osamotenej osoby s vodiacou medvedicou patrí medzi najčastejšie príčinu útoku medveďa na človeka. Obhliadka lokality potvrdila zníženú prehľadnosť terénu s výskytom mladého bučinového lesa. Zásahový tím v tejto oblasti neevidoval žiadne hlásenia o výskyte problémových medveďov,“ dodala Bocková s tým, že Zásahový tím pre medveďa hnedého oblasť útoku monitoruje.

Whatsapp image 2022 10 12 at 19.29.53 kopia.jpeg
Muža previezli do nemocnice v Martine. Foto: hzs.sk
Muža previezli do nemocnice v Martine. Foto: hzs.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína KapustováKristína Bocková
Firmy a inštitúcie Štátna ochrana prírody SRUNM Univerzitná nemocnica Martin