O novom predsedovi strany Hlas-SD rozhodne snem, ten sa bude konať 1. júna v Košiciach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HLAS SD: Predstavenie nominácie na ministrov
Strana Hlas-SD. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

O novom predsedovi strany Hlas-SD rozhodne snem, ktorý bude v Košiciach 1. júna. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol minister vnútra a generálny manažér strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok. Reagoval tak na otázku o tom, či bude novým predsedom strany.

Saková chce zotrvať na svojej pozícii

Dodal, že on sám sa nikdy na žiadnu pozíciu netlačil, ale nebojí sa zodpovednosti. Zdôraznil, že chcú, aby Hlas prežil odchod svojho predsedu Petra Pellegriniho, ktorý bol nedávno zvolený za prezidenta SR, a 15. júna by sa mal ujať svojho mandátu. Poznamenal, že vždy sa vedia dohodnúť, verí, že sa im to podarí aj teraz.

Pokiaľ ide o post predsedu parlamentu, ktorý Pellegrini tiež zastával, minister vnútra za prirodzeného kandidáta na túto pozíciu označil ministra investícií Richarda Rašiho, keďže ministerka hospodárstva Denisa Saková, o ktorej sa tiež diskutovalo ako o potenciálnej predsedníčke Národnej rady SR, vyjadrila záujem zotrvať na svojej pozícii.

Na špekulácie o tom, či by Hlas prepustil tento post predsedovi Slovenskej národnej strany Andrejovi Dankovi, ktorý oň prejavuje záujem, Šutaj Eštok pripomenul rozdelenie pozícií v platnej Koaličnej zmluve. Rovnako poprel, že by malo dôjsť k zmenám vo vládnom kabinete.

Postoj progresívcov k strane Hlas-SD

Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) a podpredseda NR SR Michal Šimečka potvrdil, že bude opätovne kandidovať na post predsedu svojho politického subjektu, a to na sneme hnutia, ktorý bude v Košiciach začiatkom mája.

„Nikto sa neprihlásil do súťaže, čo ma aj trochu mrzí, ale bude zdravá súťaž,“ poznamenal. Na posty podpredsedov podľa neho bude väčšia konkurencia. Šimečka nevedel odpovedať na otázku, či bude v PS pôsobiť i neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok. Pripomenul, že Korčok si po voľbách vypýtal priestor na premýšľanie, no dodal, že s ním bude hovoriť. Poprel ale, že Korčok by bol jeho súperom v boji o post šéfa PS.

Na margo toho, koho by progresívci podporili pri voľbe nového predsedu NR SR, Šimečka povedal, že „v tejto chvíli si nevie predstaviť, že by podporili ďalšieho kandidáta zo strany Hlas-SD“. Poukázal pritom na spôsob, akým Pellegrini v posledných mesiacoch riadil parlament, spomínal napríklad utínanie diskusie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoDenisa SakováIvan KorčokMatúš Šutaj EštokMichal ŠimečkaPeter PellegriniRichard Raši
Firmy a inštitúcie Hlas-SDSNS Slovenská národná strana