Organizácie otvoreným listom reagujú na novelu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorú predložila ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS).
Organizácie zdôraznili, že Brusel nechce škodiť Slovensku, ale pomôcť občanom, aby aj naďalej žili v štáte, ktorý chráni ich majetok a netoleruje korupciu a rozkrádanie.
Riaditeľ INEKO poukázal na to, že Slovensko sa dlhodobo ocitá na chvostoch európskych rebríčkov vo vymožiteľnosti spravodlivosti a práva, ako aj dôvery v rôzne inštitúcie a štát.
Inflácia, vysoké ceny energií, či stratové hospodárenie štátnych zdravotníckych zariadení si v tomto roku vyžiadajú enormný nárast verejných prostriedkov.
Podľa údajov VšZP umelé prerušenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov v roku 2020 podstúpilo 97 žien vo veku nad 40 rokov. Ostatné zdravotné poisťovne evidujú podobné alebo ešte nižšie čísla.
Dodávky vakcín proti ochoreniu COVID-19 na Slovensko neprichádzajú v takom tempe, ako výrobcovia sľubovali. Riešením, ako sa k vakcínam čo najskôr dostať, by mohla byť ich výroba na našom území.
Miesto hľadania spôsobov efektívnejšej spolupráce medzi štátnymi a neštátnymi nemocnicami vláda v kritickej situácii „ukazuje prstom“, navyše neprávom.
Podľa novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú predložil minister zdravotníctva, by sa mal majetok nemocníc vylúčiť z exekúcií. Nejde o žiadnu novinku, napriek tomu návrh rozpútal búrlivé diskusie.
Aká je situácia v slovenských nemocniciach? Viaceré z nich museli odložiť plánované operácie, reprofilizovať lôžka a presunúť nemocničný personál. Niektoré sú na hranici svojich možností, ďalšie bojujú aj s nákazou na pracovisku.
Na názor k vytvoreniu jednej spoločnej zdravotnej a sociálnej poisťovne sme sa spýtali analytika Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušana Zachara. Oslovili sme aj súkromné zdravotné poisťovne.