Rokovania o raste miezd v nemocniciach budú do dvoch týždňov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica, operácia
Foto: Ilustračné foto: SITA/FNLP

BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Prvé kolo rokovaní o zvýšení miezd v zdravotníckych zariadeniach by sa malo uskutočniť v polovici tohto mesiaca v Martine. Pre agentúru SITA to uviedol šéf zdravotníckych odborárov Anton Szalay. „Aktuálne čakáme na potvrdenie termínov zo strany nemocníc,“ dodal. Zástupcovia zamestnancov žiadajú pre zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov rast platov o 5 %, a to už od začiatku roku 2011.

Odborári svoje požiadavky zaslali predstaviteľom malých aj veľkých fakultných zdravotníckych zariadení. Tí však vzhľadom na finančnú situáciu poisťovní a okresávanie platieb rast finančného ohodnotenie zamestnancov odmietajú. Poukázali dokonca na možnosť zníženia miezd. Podľa Szalaya je v jednotlivých nemocniciach pokles možný iba v prípade pohyblivých zložiek platu. „Zásah do tarifných miezd nepripustíme,“ skonštatoval.

Odborári o poslednom zvyšovaní platov rokovali asi dva roky. Koncom mája tohto roku napokon s asociáciou malých nemocníc podpísali dodatok, v ktorom sa zariadenia zaviazali zvýšiť základnú zložku mzdy každého zamestnanca najneskôr od 1. apríla o príslušné percento, ktoré umožnilo rast finančných prostriedkov od Všeobecnej zdravotnej poisťovne a poisťovne Union. Podľa predchádzajúcich vyjadrení to malo byť o 2,5 až 5 %. Dôvera plošný rast platieb odmietla a s jednotlivými nemocnicami jednala individuálne ku koncu júna.

Zástupcovia zamestnancov rokovali s členmi uvedenej asociácie o zvyšovaní miezd už od júna 2008. Pôvodne žiadali, aby si zdravotnícki pracovníci prilepšili o 10 % a nezdravotnícki o 7 %. Dotknuté zariadenia však rast odmietali a odvolávali sa na nedostatok zdrojov. Rozhodkyňa napokon určila, že platy majú ísť hore v dvoch etapách, k 1. septembru 2009 a k začiatku marca tohto roka. V oboch prípadoch si zdravotnícki zamestnanci mali polepšiť o 4 % a nezdravotnícki o 3 %.

Asociácia nemocníc Slovenska však označili Kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa za neuzavretú a odmietla sa ňou riadiť. Odborári preto istý čas zvažovali aj vyhlásenie štrajkovej pohotovosti. Napokon im pomohli dve z troch poisťovní, ktoré k aprílu upravili so zariadeniami zmluvy, a tie tak získali zdroje na rast miezd. Rokovania so štátnymi fakultnými nemocnicami boli pokojnejšie. V nich rástli mzdy o 2,5 % po dvakrát, k 1. novembru 2009 a k začiatku apríla tohto roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton Szalay
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc Slovenska