Rusko používa na únos detí z Ukrajiny až šesť scenárov, jedným z nich je stanovenie falošnej diagnózy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajinské deti, vojna
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Rusko používa na presun ukrajinských detí na svoje územie najmenej šesť scenárov. Jedným z nich je stanovenie falošnej diagnózy, ktorú dieťa v skutočnosti nemá. Ako referuje web Ukrajinská pravda, uviedla to komisárka ukrajinského prezidenta pre práva a zdravie detí Daria Herasimčuková.

Oddelia dieťa od rodiny

Rusi podľa nej využívajú na únosy ukrajinských detí aj ďalšie scenáre – najprv zabijú rodičov a potom odvezú deti na svoje územie, odoberú deti priamo z biologickej rodiny, oddelia deti od ich rodín počas takzvaných filtračných operácií či vytvárajú na okupovaných územiach podmienky nevhodné pre život dieťaťa a potom akoby dobrovoľne ponúkajú rodičom, aby ich deti poslali na takzvanú rehabilitáciu alebo odpočinok, z ktorých sa nevracajú domov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa Herasimčukovej ďalším scenárom je presťahovanie celých špeciálnych ústavov, kde žili ukrajinské deti, do Ruska. Okupanti zároveň nedávajú Ukrajine možnosť vziať jej deti na Kyjevom kontrolované územia.

Stanovia falošnú diagnózu

Rusi podľa komisárky berú deti aj na územie Bieloruska a Ruska po stanovení falošnej diagnózy, ktorú dieťa v skutočnosti nemá, ale podľa okupantov si „táto diagnóza vyžaduje liečbu alebo rehabilitáciu nie doma“.

V Rusku sú unesené ukrajinské deti psychicky šikanované či dokonca bité za neposlušnosť. Ukrajine sa dosiaľ podarilo vrátiť 387 z takmer 20-tisíc detí unesených Ruskom.

Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal 17. marca minulého roka zatykač na Putina a komisárku pre práva detí pri úrade ruského prezidenta Mariu Ľvovú-Belovú za nelegálne deportácie tisícok detí z Ukrajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ICC Medzinárodný trestný súd