Severná Kórea vypálila niekoľko riadených striel, Kim Čong-un tak vystupňoval napätie s USA, Južnou Kóreou a Japonskom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kim čong un
Severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Juhokórejská armáda v nedeľu uviedla, že Severná Kórea vypálila niekoľko riadených striel, ktoré preleteli nad vodami na východnom pobreží krajiny v blízkosti veľkej vojenskej lodenice. Pchjongjang týmto krokom ešte viac zhoršil napätie so Spojenými štátmi, Južnou Kóreou a Japonskom.

Rozšírenie arzenálu zbraní

Odpálenie nasledovalo po minulotýždňovom samostatnom kole testov severokórejských riadených striel. A po skúšobnom odpálení prvej balistickej strely stredného doletu na tuhé palivo zo 14. januára.

Tieto testy odrážajú snahu severokórejského vodcu Kim Čong-una rozšíriť svoj arzenál zbraní určených na prekonanie protiraketovej obrany v Južnej Kórei a Japonsku a vzdialených amerických cieľov v Tichomorí vrátane Guamu.

Hrozí jadrovým konfliktom

Juhokórejskí predstavitelia uviedli, že zachytili rakety v blízkosti severokórejského prístavu Sinpcho, kde má Severná Kórea veľkú lodenicu, ktorá vyrába kľúčové námorné plavidlá vrátane raketových ponoriek. Južná Kórea okamžite neposkytla konkrétne podrobnosti o štarte, počte vystrelených rakiet, ako ďaleko doleteli a či boli odpálené z pozemných alebo námorných zariadení.

 Napätie na Kórejskom polostrove stúplo na najvyššiu úroveň za posledné roky, pričom Kim zrýchlil testovanie zbraní a hrozí jadrovým konfliktom. Spojené štáty a ich ázijskí spojenci zareagovali posilnením svojich kombinovaných vojenských cvičení, ktoré Kim nazýva nácvikmi invázie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kim Čong-un