Šikuta rázne odmietol agresiu a útoky na sudcu Fila, ktorý poslal Dědečka na slobodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Šikuta
Predseda Najvyššieho súdu SR (NS SR) Ján Šikuta. Foto: SITA/Branislav Bibel

Predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta dôrazne odmieta útoky voči sudcovi Okresného súdu Bratislava I Marekovi Filovi, ktorý rozhodol o nevzatí do väzby vodiča Dušana Dědečka.

Agresia a útoky na sudcu

Ako ďalej uvádza v stanovisku, pri rešpektovaní a zachovaní práva každého na názor vyzýva k zdržanlivosti. Napriek obrovskej ľudskej tragédii vyjadrenia nesúce v sebe prvky agresie, nenávisti a nevraživosti nemajú podľa šéfa najvyššieho súdu v právnom štáte miesto. Na stranu sudcu sa už pretým postavila napríklad Súdna rada SR alebo sudcovská rada Krajského súdu v Bratislave.

Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I Marek Filo vo štvrtok (6. októbra) nevzal do väzby bývalého generálneho sekretára Deaflympijského výboru Slovenska Dedečka, stíhaného pre smrteľnú dopravnú nehodu, v dôsledku ktorej zomrelo päť osôb, a prepustil ho zo zadržania.

Dôvody väzby sa nepotvrdili

Sudca síce skonštatoval dôvodnosť vzneseného obvinenia, dôvody pre útekovú a preventívnu väzbu však nenašiel. Argumentoval mimo iného tým, že obvinený má zadržaný vodičský preukaz, a preto bezprostredne nehrozí, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti.

Pokiaľ ide o hrozbu úteku, podľa sudcu prvostupňového súdu nie je hrozba vysokého trestu samostatným väzobným dôvodom. Rozhodnutie Fila neskôr zvrátil Krajský súd v Bratislave a Dušana Dědečka vzal do väzby pre obavu z možného pokračovania v trestnej činnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan DědečekJán ŠikutaMarek Filo
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR