Cena plynu v Európe by mala byť už v „normálnych“ hodnotách, nahráva tomu viacero faktorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn, cena plynu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Cena zemného plynu v Európe by sa mala tento rok pohybovať už na „normálnych“ hodnotách. Na základe základných trendov a súčasných ukazovateľov to predpokladá bývalý slovenský minister hospodárstva Karel Hirman. Súčasná trhová cena plynu okolo 25 eur za megawatthodinu plynu je podľa neho úplne „normálnou“ cenou.

Prognózy cien sú neseriózne

„Vždy som hovoril a hovorím, že prognózovať ceny komodít, zvlášť energetických, je neseriózne. Buď hádate alebo si vymýšľate, čo je nakoniec to isté. Môžete len opísať nejaké základné trendy a ukazovatele, od vývoja ktorých sa cena bude prevažne odvíjať. Na základe toho však môžeme vysloviť, že by sa cena plynu v Európe mala s väčšou pravdepodobnosťou tento rok aj naďalej pohybovať v „normálnych“ limitoch,“ uviedol na sociálnej sieti Hirman.

Podľa Hirmana priaznivým trhovým cenám plynu nahráva viacero faktov. Európa má na konci zimy v zásobníkoch plynu viac ako polovicu nespotrebovaných zásob.

Pomohla mierna zima

Dodávky plynu potrubiami aj tankermi sú plynulé a dostatočne diverzifikované. Prijali sa taktiež rôzne opatrenia na zlepšenie energetickej efektívnosti, taktiež pokračuje rozvoj obnoviteľných zdrojov.

„Dôležitým faktorom je určite práve mierna zima, ktorá sa zdá, že sa predčasne už chýli k záveru. Spolu s neprerušovaným prítokom plynu, či už potrubiami od rôznych dodávateľov, alebo tankermi vo forme LNG, je trh stále dostatočne zásobený novými kubíkmi plynu. Na strane spotreby tu máme pokojnú situáciu, až pokles, spôsobený hlavne teplejšou zimou, šetriacimi opatreniami, ale aj stagnáciou mnohých odvetví hospodárstva, ktoré používajú plyn nie ako energetickú, ale výrobnú surovinu. Ide hlavne o chémiu či metalurgiu,“ doplnil Hirman.

Čo môže zvrátiť trend?

Výrazne zvrátiť tento trend však môže podľa neho nejaká neočakávaná rozsiahla technologická havária, či prudké zhoršenie bezpečnostnej situácie u niektorého dôležitého dodávateľa, alebo na trase dodávky.

„Týka sa to v prvom rade dodávok plynu z Ruska a hlavne cez Ukrajinu, ako aj dodávok LNG a pohybu tankerov z Perzského zálivu,“ konštatoval Hirman.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karel Hirman