Domácnosti zatiaľ nedostanú príspevky na malé obnoviteľné zdroje energie, ale oplatí sa im počkať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zelená energia, fotovoltika
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Domácnosti si na preplácanie poukážok na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) ešte musia počkať. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerky hospodárstva Mária Pavlusík, aktuálne prebieha nasadzovanie upravovaného informačného systému, ktorý bol rozšírený o viaceré funkcionality vyplývajúce z nových podmienok podpory.

Tento informačný systém má zvýšiť stabilitu počas podávania žiadostí, zároveň má umožniť domácnostiam registrovať nové žiadosti o príspevok a tiež aktualizovať údaje v žiadostiach, ktoré boli zaregistrované v minulosti.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) plánovala domácnostiam začať preplácať poukážky v pokračovaní projektu Zelená domácnostiam v prvom štvrťroku tohto roka.

Domácnosti sa k peniazom dostanú

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) odkazuje domácnostiam, že sa k svojim peniazom dostanú.

Ministerstvo aj SIEA majú záujem v podpore inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie pokračovať. Preto sa určite oplatí počkať na spustenie podávania žiadostí,“ zdôraznila Pavlusík.

Termín na podávanie žiadostí

Rezort hospodárstva v spolupráci s energetickou agentúrou v súčasnosti zároveň analyzujú možnosti, ako podmienky projektu Zelená domácnostiam nastaviť tak, aby boli príspevky dostupné predovšetkým pre domácnosti, ktoré zariadenia už nainštalovali, alebo ich plánujú v krátkom čase nainštalovať.

Termín na podávanie žiadostí bude možné stanoviť až po definitívnom schválení všetkých kritérií tak, aby bol pre slovenské domácnosti čo najvýhodnejší, a zároveň aby bol celý priebeh podávania žiadostí o podporu stabilný a transparentný,“ konštatovala Pavlusík.

Domácnosti v rodinnom dome

Domácnosti si mohli nechať malý obnoviteľný zdroj energií nainštalovať od 30. októbra 2023. Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 milióna eur, z toho 58,1 milióna eur iba pre Bratislavský samosprávny kraj.

Domácnosti v rodinných domoch, ale aj v bytových domoch budú môcť získať dotáciu na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov, slnečných kolektorov, tepelných čerpadiel kotlov na biomasu či veterných turbín. Domácnosť v rodinnom dome môže získať dotáciu až vyše 4 000 eur.

Zmena spôsobu zvýhodnenia

V novom projekte sa zásadne mení spôsob zvýhodnenia, ktorý zohľadňuje, či inštalácia prispieva k zlepšovaniu životného prostredia.

Zvýšením základnej sadzby o 15 % budú zvýhodnené domácnosti, ktoré prestanú využívať tuhé palivá, napríklad kotol na uhlie alebo kotol na biomasu, alebo domácnosti, ktoré si nechajú nainštalovať v oblastiach s riadením kvality ovzdušia bezemisné zariadenie, teda tepelné čerpadlo, slnečný kolektor, fotovoltický panel alebo veternú turbínu.

Podmienky preplácania poukážok

Naďalej bude platiť podmienka, že poukážka môže pokryť maximálne 50 % z nákladov na kúpu a inštaláciu zariadenia. Najviac podpora stúpla pri fotovoltických systémoch v prípade domácností, ktoré majú vyššiu spotrebu.

Maximálny výkon, na ktorý bude bežne poskytovaný príspevok, je obmedzený na 3 kilowatty (kW) s príspevkom 1 725 eur. Ak domácnosť preukáže vyúčtovacou faktúrou vyššiu spotrebu ako 3 000 kW za rok, môže byť maximálny podporovaný výkon až 7 kW.

Výška maximálneho príspevku

V prípade tepelných čerpadiel je podporovaný výkon do 10 kW a pri zohľadnení zvýhodnenia je maximálny príspevok 4 370 eur.

Pri slnečných kolektoroch s výkonom 4 kW je najvyšší príspevok 2 300 eur. Pri kotloch na biomasu, ktorých sa zvýhodnenie o 15 % netýka, zostáva maximálny príspevok na 10 kW v sume 1 500 eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Pavlusík
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)MH Ministerstvo hospodárstva SRSIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra