Elektrickí "kúrenári" stále môžu zmeniť tarifu a optimalizovať svoje ističe

Elektrina
Foto: Ilustračné, SITA/Igor Svítok

Odberatelia elektriny využívajúci elektrinu primárne na kúrenie stále môžu prestúpiť do výhodnejších taríf či optimalizovať svoje ističe. Od apríla tohto roku však už môžu distribučné spoločnosti Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná v sadzbách D8 respektíve D5 upraviť fixné a variabilné sadzby na úroveň porovnateľnú s ostatnými bežnými odberateľmi elektriny na Slovensku.

Stále je možné prestúpiť

„S trojmesačnou informačnou kampaňou sme umožnili dotknutým odberateľom, aby dostali možnosť prestúpiť do výhodnejších taríf, alebo si optimalizovali ističe, čo už tisíce z dotknutých odberateľov aj urobilo. Zároveň však zdôrazňuje, že tí, čo tak ešte neurobili, stále majú a budú mať takúto možnosť. Stačí, ak sa obrátia na svojho dodávateľa alebo distribútora elektriny,“ informoval hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz.

Regulátor sa chce bližšie pozrieť, ako trojmesačnú kampaň zvládli dotknuté distribučné spoločnosti. Počas prvých troch mesiacov roka 2021 distribučné spoločnosti, v súlade s návrhmi a požiadavkami úradu, mali vyvíjať intenzívnu informačnú kampaň cielenú na vybraných odberateľov využívajúcich elektrinu primárne na kúrenie, tzv. kúrenárov. Jej cieľom bolo aktívne napomôcť dotknutým odberateľom optimalizovať svoje náklady na elektrinu, ako napríklad pri rozhodovaní sa o primeranej veľkosti ističov, či pri zvažovaní prestupu do iných výhodnejších taríf.

Preskúmajú skutočné dopady

„Výsledky tejto informačnej kampane podrobíme analýze a preskúmame jej skutočné dopady na odberateľov. Našim cieľom je minimalizovať prípadné negatívne dopady vyplývajúce zo zmien kúrenárskych poplatkov. Budeme skúmať a hľadať ďalšie možnosti pre dotknutých odberateľov tak, aby mali stále možnosť na prípadnú výhodnú zmenu tarify,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Úrad sa rozhodol riešiť historické nerovnosti v nastavení štruktúry a výšky poplatkov za distribúciu elektriny v niektorých sadzbách. Hlavným dôvodom tejto zmeny bola snaha odstrániť krížové nepriame dotácie a priniesť spravodlivosť pre všetkých bežných odberateľov elektriny, ktorí doteraz museli vo svojich účtoch za elektrinu dotovať a doplácať na neprimerane nízke poplatky malej skupiny domácností s veľkým odberom elektriny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej JurisRadoslav Igaz
Firmy a inštitúcie SSD Stredoslovenská distribučnáÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíVSD Východoslovenská distribučná