Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo výzvu na modernizáciu vodných elektrární za 16 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo výzvu na modernizáciu vodných elektrární za 16 miliónov eur Foto: Repre, www.youtube.com

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) vyhlásilo ďalšiu, v poradí tretiu, výzvu z Plánu obnovy a odolnosti v oblasti zelenej ekonomiky. Podpora sa zameriava na modernizáciu existujúcich zariadení na výrobu elektriny s využitím vodnej energie, tzv. vodných elektrární.

Na výzvu je z prostriedkov Európskej únie vyčlenených 16 miliónov eur a jej cieľom je podporiť produkciu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Informovala o tom hovorkyňa MH SR Mária Pavlusík.

O nenávratnú finančnú pomoc môžu žiadať prevádzkovatelia existujúcich funkčných vodných elektrární s celkovým inštalovaným výkonom na úrovni minimálne 0,5 MW. Podporené budú projekty, ktorých zámerom je modernizovať inštalovaný výkon príslušnej technologickej časti vodnej elektrárne a zároveň predĺžiť jej životnosť. V rámci jedného projektu sa môže modernizovať jedna vodná elektráreň.

Záujemcovia o tento typ podpory môžu svoje projekty realizovať v rámci celej Slovenskej republiky, pričom projekty na území Bratislavského samosprávneho kraja získajú dotáciu vo výške 45 percent z celkových oprávnených výdavkov, v ostatných krajoch Slovenska majú nárok na 60 percentnú podporu.

Žiadosti je možné podávať do 13. januára 2023, pričom projekty budú posudzované na základe kritéria nákladovej náročnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Pavlusík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR