Vodná elektráreň Gabčíkovo si na generálnu opravu ešte počká, najnovšie sa hovorí o roku 2024 alebo 2025

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodné dielo Gabčíkovo
Vodné dielo Gabčíkovo. Foto: www.facebook.com

Vodná elektráreň Gabčíkovo (VEG) si ešte musí na svoju celkovú generálnu opravu počkať. Ako uviedol pre agentúru SITA štátny podnik Vodohospodárska výstavba, začiatky prípravných prác sa odhadujú na rok 2024 a samotná montáž turbíny by sa mala začať v roku 2025. Začiatkom budúceho roka by chcel podnik v medzinárodnom tendri začať hľadať dodávateľa generálnej opravy.

„Vzhľadom na náročnosť prípravných trhových konzultácií, predpokladaný dátum zverejnenia oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania je 1. január 2023,“ uviedol štátny podnik, ktorý nechcel nateraz konkretizovať, koľko by mala generálna oprava najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku stáť.

„Na túto otázku budeme schopní odpovedať po skončení prípravných trhových konzultácií, následne budú aktualizované súťažné podklady a podklady k určeniu predpokladanej hodnoty zákazky,“ podotkla firma.

Celý proces zmietli zo stola

Začiatkom budúceho roka to už bude osem rokov, čo vláda Roberta Fica „dobrovoľne nasilu“ vzala Slovenským elektrárňam Vodnú elektráreň Gabčíkovo a dala ju do prevádzky štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba.

Vtedajší vládni predstavitelia to opakovane zdôvodňovali tým, že je nutná jej generálna oprava, ktorú ale Slovenské elektrárne na čele s talianskym akcionárom Enel vraj nechceli vykonať. V súčasnosti už bývalý premiér Robert Fico a jeho ministri tvrdili, že len štát vie vykonať tak rýchlo akútnu generálku najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku.

Manažéri Vodohospodárskej výstavby dosadení Ficovou vládou síce medzinárodný tender na generálku gabčíkovskej elektrárne vyhlásili a aj vyhodnotili, príchodom nominantov súčasnej vlády bol však celý proces zmetený zo stola. Nové vedenie totiž vyhodnotilo, že tender mal viacero nedostatkov a pochybení.

Prípravné trhové konzultácie

V polovici apríla tohto roku Vodohospodárska výstava zverejnila v Úradnom vestníku Európskej únie a následne vo Vestníku Úradu pre verejné obstarávanie predbežné oznámenie k pripravovanej zákazke pod názvom „Inovácia a modernizácia vodnej elektrárne Gabčíkovo“. Začiatkom októbra tohto roku vyhlásil podnik medzinárodné verejné obstarávanie pre projekt modernizácie 275 tonových portálových žeriavov na vodnej elektrárni.

„Žeriavy sú nevyhnutné pre práce na projekte Inovácie a modernizácie vodnej elektrárne Gabčíkovo a samozrejme aj počas samotnej prevádzky elektrárne,“ dodala spoločnosť.

V súčasnosti teda štátny podnik realizuje prípravné trhové konzultácie. Cieľom konzultácií je dosiahnuť čo najotvorenejšiu hospodársku súťaž a získať čo najväčšie množstvo ponúk.

Jedným z výstupov prípravných trhových konzultácií bude aj podklad pre stanovenie predpokladanej hodnoty zákazky. Víťazné konzorcium firiem v zrušenom tendri Združenie Gabčíkovo chcelo za opravu vodnej elektrárne takmer 81 miliónov eur.

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie EnelSE Slovenské elektrárneVodná elektráreň GabčíkovoVVB Vodohospodárska výstavba