Najvyšší súd rozhodol, výstavba malej vodnej elektrárne v Hronskom Beňadiku sa definitívne zastaví

Flowing water with water spray from the open sluice gates of a small dam
Malá vodná elektráreň. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Najvyšší súd SR zastavil výstavbu malej vodnej elektrárne v Hronskom Beňadiku v okrese Žarnovica. V tlačovej správe to uviedla Andrea Settey Hajdúchová, hovorkyňa slovenskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody (WWF Slovensko). Potvrdil tak rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici.

Ten v roku 2019 rozhodol nepovoliť výstavbu, pretože projekt neprešiel posúdením vplyvov na chránené územie európskeho významu „Stredný tok Hrona“.

Niektoré stavby sú problematické

Rozhodnutie sa týka jedného z viacerých sporov o kontroverzných povoleniach na výstavbu malých vodných elektrárni na Hrone. Tých bolo celkovo vyše 40. V niekoľkých už padli precedentné rozsudky v prospech životného prostredia.

Aktuálne sa na toku Hronu nachádza už 19 existujúcich stavieb. Podľa ochranárov sú niektoré z nich problematické a majú výrazne negatívne vplyvy na životné prostredie.

Úrady podľa ekológov neurobili dostatočné posúdenie vplyvov jednotlivých stavieb na životné prostredie ani nezohľadnili kumulatívny dopad toľkých stavieb na rieku a na migrujúce druhy rýb a ďalšie spoločenstvá v okolí rieky.

Elektrárne na Hrone zaujali eurokomisiu

„Verím, že ďalšie plné prehradenia Hrona kvôli výrobe elektriny nepribudnú, a že štátni úradníci sa budú všade na Slovensku poctivo zaoberať posúdením vplyvov podobných stavieb na životné prostredie a osobitne stav vodných útvarov,“ povedala Martina Paulíková zo Združenia Slatinka.

Riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann dodala, že niektorými prípadmi nedostatočného posúdenia dopadov malých vodných elektrárni v povodí Hronu na životné prostredie sa zaoberá aj Európska komisia. Plassmann verí, že malé vodné elektrárne, u ktorých sa potvrdí škodlivosť na životné prostredie, budú odstránené.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Settey HajduchováMiroslava Plassmann
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRSvetový fond na ochranu prírody (WWF)