Pripájanie nových energetických zdrojov do siete by sa malo zmeniť. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už pripravuje novú vyhlášku o pripájaní zdrojov.
Ako informovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), pre sektor obnoviteľných zdrojov energie (OZE) ide o historickú príležitosť. Ide totiž o prvú vyhlášku úradu, ktorej predmetom je nastavenie pripájacích procesov.
Ide o zásadný dokument
„Pripravovanú vyhlášku ÚRSO možno považovať za zásadný dokument, ktorý môže vniesť jednotné pravidlá do chaosu, ktorý na Slovensku dlhé roky panoval pri pripájaní zdrojov. Ide o obrovskú príležitosť a keď ju úrad uchopí správne, môže znamenať zásadné zefektívnenie pripájacích procesov,“ povedal na margo pripravovanej vyhlášky riaditeľ SAPI Ján Karaba.
Podniky budú môcť využiť päť miliónov eur na inštaláciu fotovoltických systémov, výzva bude trvať mesiac
Pripájanie nových zdrojov na Slovensku je podľa SAPI dlhodobým problémom. Pripájacie procesy sa podľa SAPI doteraz riadili nejednotnými pravidlami prevádzkových poriadkov distribučných spoločností. To podľa výrobcov zelenej energie spôsobovalo chaos, a v konečnom dôsledku aj vysoké množstvá zamietnutých žiadostí záujemcov o výstavbu nových zdrojov.
Zjednodušenie pripájania
SAPI aj distribučné spoločnosti si však podľa Karabu aktuálne spoločne uvedomujú, že dobre napísaná vyhláška by mohla zásadne posunúť problematiku pripájacích procesov. Pre SAPI je kľúčové, aby bolo pripájanie nových zdrojov čo najjednoduchšie.
Domácnosti v Bratislavskom kraji už tiež budú môcť žiadať o dotáciu na malé OZE, očakáva sa obrovský záujem
„Som veľmi rád, že sme vo veci pripájacích procesov našli zhodu aj so zástupcami Západoslovenskej distribučnej a Východoslovenskej distribučnej,“ uviedol Karaba. Distribučky nedávno predstavili návrh desiatich liekov na zlepšenie pripájania.
Digitalizácia pripájacích procesov
„Podporujeme zámery distribučných spoločností plne digitalizovať pripájacie procesy. Žiadateľom a investorom by tiež výrazne pomohlo, ak by vedeli získavať informácie o možnostiach pripojenia do siete aj mimo limitov stanovených SEPS a tiež by pomohli úpravy niektorých dôležitých obchodných podmienok zmlúv o pripájaní,“ myslí si Karaba.
Projekt Zelená domácnostiam od septembra pokračuje, ľuďom rozdá na kúpu malého OZE vyše 181 milionov eur
Výrobcovia zelenej energie zaslali ÚRSO viacero pripomienok. „Ak by ÚRSO pri príprave novej vyhlášky zohľadnilo naše pripomienky a návrhy, výsledkom by mohol byť dokument, ktorý zásadne urýchli rozvoj OZE, čo je, ostatne, v súlade s deklarovanými cieľmi Slovenska aj EÚ,“ konštatoval Karaba.