Profesionáli z distribučných spoločností súťažili v prácach na elektrickom vedení a pilotovaní dronov - VIDEO, FOTO

Úlohou tímov v súťaži bolo vymeniť štyri izolátori a zaizolovať vodiče holého vedenia.

V priestoroch elektrickej stanice Východoslovenskej distribučnej (VSD) v obci Lemešany (okres Prešov) vo štvrtok súťažili zamestnanci regionálnych distribučných spoločností z celého Slovenska a ďalšie profesionálne partnerské tímy dodávateľov v prácach na elektrickom vedení a v pilotovaní dronov.

Desať tímov

Do súťaže v prácach na nízkonapäťovom vedení sa zapojilo desať trojčlenných tímov, do súťaže v pilotovaní dronov sa zapojilo 16 jednotlivcov.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa VSD Andrea Forbergerová, v rámci 7. ročníka súťaže Deň prác pod napätím si tímy cvičia ako sa správne a bezpečne vykonáva táto činnosť, ktorá je zároveň aj prácou vo výškach. Úlohou tímov v súťaži bolo vymeniť štyri izolátori a zaizolovať vodiče holého vedenia.

„Cieľom je, aby to urobili čo najrýchlejšie, ale pri dodržaní všetkých platných technologických postupov a bezpečnostných pravidiel,“ uviedol vedúci úseku prevádzky a výstavby vo VSD Ján Romaňák. Najrýchlejším tímom trvalo splnenie úlohy takmer dve hodiny.

„Práca v teréne vyžaduje maximálnu pozornosť, odbornosť a kladie veľké nároky na zručnosti,“ skonštatoval Juraj Bácskai, ktorý sa venuje tvorbe metodiky a výcviku prác pod napätím vo VSD a zároveň bol hlavným rozhodcom súťaže.

Súťaž v pilotovaní dronu

Súťaž v pilotovaní dronu sa konala po tretíkrát. Spočívala v slalome dronom medzi stožiare elektrického vedenia. Súťažiaci pritom museli splniť aj ďalšie úlohy, ako napr. pomocou priblíženia dronu prečítať text či pristáť na plošine umiestnenej na stožiari vedenia.

„Drony sú aktuálne v energetike veľmi aktívne a využívané. Aj tu si súťažiaci cvičia svoje zručnosti, keďže ide o špecifický a nový typ prác v teréne,“ vysvetlila Forbergerová s tým, že drony sa v energetike využívajú na monitoring vedení, či nedochádza k prepätiu a zároveň nimi monitorujú aj fyzický stav elektrických vedení a podperných bodov.

„Ide o veľkých pomocníkov pri mapovaní a monitorovaní stavu elektrických vedení, na ktoré by inak museli fyzicky vyliezť kolegovia. S dronmi je to rýchlejšie, efektívnejšie a samozrejme bezpečnejšie,“ vysvetlil Romaňák.

Víťazstvo v súťaži v prácach na nízkonapäťovom vedení tentoraz putovalo do Stredoslovenskej distribučnej, a.s. (SSD). Na druhom a treťom mieste skončili tímy Západoslovenskej distribučnej, a.s. (ZSD). Víťazom v súťaži dronov sa stal Dárius Kozmaš z VSD. Na druhom mieste skončil Maroš Humeník a na treťom Lukáš Marhefka, obaja tiež z VSD.

Viac k osobe: Andrea Forbergerová
Firmy a inštitúcie: SSD Stredoslovenská distribučnáVSD Východoslovenská distribučnáZSD Západoslovenská distribučná