SaS chce po voľbách postaviť novú jadrovú elektráreň, podľa Sulíka by ju však nemal financovať štát (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sas, Richard Sulík
Tlačová beseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) o energetike. Foto: reprofoto, www.facebook.com

Slovenskí liberáli zo strany SaS sú odhodlaní po septembrových parlamentných voľbách pokračovať v projekte výstavby novej jadrovej elektrárne. Ako uviedol na stredajšej tlačovej besede predseda SaS Richard Sulík, nový jadrový zdroj by mohol vyrásť napríklad v Jaslovských Bohuniciach.

Vybavili večnú EIA

Projekt výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach už vyše desať rokov rieši aj Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS). Starší projekt jadrovej elektrárne bol naplánovaný aj na východnom Slovensku v obci Kecerovce. Sulík by si vedel predstaviť novú atómku aj vo Vojanoch.

Už sme začali s ďalšími krokmi pre výstavbu nového jadrového zdroja. Ešte počas môjho ministrovania sme zmenili zákon tak, aby nový zdroj v Bohuniciach neprišiel o EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie – poz.red.). Čiže máme teraz vybavenú takzvanú večnú EIA. Moji nominanti už pripravili aj prvotnú dokumentáciu, ktorá bola odovzdaná. Po voľbách by sme pokračovali v ďalších krokoch, aby na Slovensku vznikol ďalší reaktor či už v Bohuniciach, alebo niekde inde. Budeme totiž potrebovať oveľa väčšie množstvo elektriny ako v súčasnosti,“ povedal Sulík.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nemal by to financovať štát

Výstavbu novej jadrovej elektrárne by určte podľa Sulíka nemal financovať štát. Existujú však podľa neho rôzne spôsoby, ako financovanie niekoľko miliardového projektu zabezpečiť.

Jedna možnosť sú PPP projekty, druhá možnosť je, že štát bude garantovať, že odoberie za nejakú výkupnú cenu blízko nákladovej určité množstvo elektriny. Sú aj ďalšie možnosti. Určite by to nemal financovať štát, ale súkromný sektor pod dohľadom štátu,“ konštatoval Sulík, ktorý plánuje po voľbách otvoriť akcionársku zmluvu medzi štátom a Slovenskými elektrárňami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie JESS Jadrová energetická spoločnosť SlovenskaSaS Sloboda a SolidaritaSE Slovenské elektrárne