SEPS dočasne pozastavuje proces schválenia poskytovateľov podporných služieb, ohrozená je bezpečnosť sústavy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina, elektrické vedenie
Foto: Ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) dočasne pozastavuje proces predbežného schválenia nových poskytovateľov podporných služieb zo zariadení s obmedzenou zásobou energie.

Riziká pre bezpečnosť prevádzky

Zariadenia s obmedzenou zásobou energie, medzi ktoré patria aj batériové úložiská, môžu v súčasnosti samostatne alebo v kombináciách s inými technologickými celkami typu výrobné alebo odberné zariadenie poskytovať podporné služby.

Existujúci, ako aj potenciálni poskytovatelia podporných služieb však upozornili na riziká pre bezpečnosť prevádzky elektrizačnej sústavy. V reálnej prevádzke by mohla byť totiž bezpečnosť sústavy ohrozená najmä pri dlhodobej aktivácii podporných služieb.

SEPS začala konzultácie

SEPS sa preto rozhodla začať konzultácie s poskytovateľmi podporných služieb a zadala vypracovanie štúdie na posúdenie optimálnych podmienok pre uplatnenie podporných služieb z batériových riešení.

SEPS si uvedomuje príležitosti, ktoré prinášajú nové technológie spojené s akumuláciou elektriny a batériové úložiská v oblasti poskytovania podporných služieb. Do vyhodnotenia záverov štúdie SEPS však dočasne pozastavuje proces predbežného schválenia pre nových poskytovateľov podporných služieb a certifikácie aFRR na nové technológie spojené s akumuláciou elektriny v batériových úložiskách,“ uviedla hovorkyňa SEPS Sandra Čičová Kotzigová s tým, že o týchto krokoch vedenie SEPS informovalo Ministerstvo hospodárstva a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

SEPS zaisťuje bezpečnú a spoľahlivú prevádzku slovenskej prenosovej sústavy a prenos silovej elektriny z a do zahraničia. Na zabezpečenie rovnováhy medzi výrobou a spotrebou slúžia najmä podporné služby, ktoré regulačnou elektrinou pomáhajú udržať rovnováhu sústavy a sú popri údržbe stožiarov a vedení rozhodujúcim finančným nákladom SEPS.

Bez tejto rovnováhy dochádza k odpájaniu spotrebičov a výrobných zdrojov. V najhoršom prípade môže dôjsť k výpadku elektrickej energie, takzvaný black out.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sandra Čičová Kotzigová
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústavaÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví