Slováci začali počas koronakrízy viac meniť svojich dodávateľov elektriny i zemného plynu

Elektrina
Foto: Ilustračné, SITA/Ivan Fleischer

Slováci začali počas koronakrízy viac meniť svojho dodávateľa energií. Na posúdenie úrovne liberalizácie trhu s elektrinou sa používa percentuálny koeficient, takzvaný switching, ktorý vyjadruje pomer počtu odberných miest so zmenou dodávateľa plynu k celkovému počtu odberných miest.

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz, v minulom roku switching dosiahol pri elektrine úroveň 3,1 %, keď dodávateľ elektriny sa zmenil u necelých 79-tisíc odberných miest. Rok predtým zaznamenal regulátor zmenu dodávateľa elektriny u zhruba 65-tisíc odberných miest (switching 2,5 %).

Dodávateľov menia najmä firmy

Menej menia dodávateľa elektriny domácnosti ako firmy. Kým pri zmene dodávateľa u odberného miesta v domácnostiach bol vlani switching 2,8 %, pri odberných miestach mimo domácností bol na úrovni 4,7 %.

Slováci v minulom roku viac menili aj dodávateľa zemného plynu. Switching pri plyne bol vlani 3,55 %, keď dodávateľ plynu sa zmenil u viac ako 54-tisíc odberných miest. Rok predtým bol switching na úrovni 3,44 %, dodávateľ plynu sa zmenil u 52-tisíc odberných miest.

Dvojnásobný počet zmien

Pri zmene dodávateľa plynu sú podobne ako pri elektrine odvážnejší veľkoodberatelia, u ktorých bol vlaňajší switching na úrovni zhruba 25 % a u stredných odberateľov 17 %.

„V medziročnom porovnaní rokov 2020 a 2019 evidujeme takmer dvojnásobný počet zmien dodávateľa plynu v kategórii veľký odberateľ a stredný odberateľ, kde vyšší odber plynu v týchto segmentoch trhu s plynom, ktoré nepodliehajú cenovej regulácii je jednoznačným dôvodom vyrokovania lepšej ceny za dodávku plynu u nového dodávateľa plynu,“ konštatoval regulačný úrad.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví